РОКАШ: Я ОТРИМУЮ ЗАДОВОЛЕННЯ ВІД САМОГО ПРОЦЕСУ НАПИСАННЯ ПІСЕНЬ

Відомий закарпатський гурт РОКАШ п’ятого березня у столичному клубіBel Etage дасть великий весняний сольний концерт. Спеціальним гостем вечору стане гурт Анця. Унікальний гурт, аналогів якому немає в Україні, представить запальну програму та подарує вир яскравих емоцій усім відвідувачам. РОКАШ є представником оригінального жанру Subkarpathian Rock. Більшість пісень написані закарпатським говором, або як кажуть самі учасники проекту – «русинською бесідою». Напередодні концерту DailyMetal поспілкувався з автором пісень та симфоній, фронтменом РОКАШу, членом спілки композиторів – Віктором Янцо. Про творчість, нові роботи та майбутній концерт читайте нижче.

Як Ви можете себе охарактеризувати в декількох словах? Що саме наштовхнуло Вас грати у досить незвичному та оригінальному жанрі «Subcarpathian rock»? 

Себе охарактеризувати можу як продовжувач традицій закарпатського фольклору. Чому саме я граю у стилі Subkarpathian Rock? Тому що фольклор і рок дуже добре поєднуються, і тому донести дух народної пісні можна саме через енергійне звучання рок-музики.

Як до Вас прийшов перший успіх?

Я б краще сказав, що до нас прийшло розуміння, як треба працювати, що люди хочуть від нас чути – це сталося під час участі в проекті «Свіжа кров» на каналі М1. Після цього ми зрозуміли, у якому напрямку нам рухатися, щоб стабільно працювати. Оскільки після успіху як правило іде спад, і якщо людина не має стратегії, то важко втриматися на ринку.

Звідки берете натхнення для такої позитивної та драйвової музики? 

Натхнення я не чекаю. Драйвова та позитивна музика виходить тільки завдяки системному написанню музики в різних настроях, і потім відбувається ретельний відбір композицій, і найбільш вдалі, які подобаються людям залишаються і формують загальний образ гурту, який можна охарактеризувати як драйвовий та позитивний.

Чия творчість Вам близька? 

Творчість гурту System Of A Down, тому що вони зробили поєднання відьменського фольклору з роком, зробили це на найвищому рівні і досягли широкого визнання аудиторії.

З 2009 року гурт видав чотири альбоми. Хто займається оформленням Ваших робіт?

Всі чотири альбоми спродюсував наш гітарист Мар’ян Криськув у себе на студії JENNY:RECORDS разом з нашим товаришем Остапом Панчишиним. Зараз ми вже не прагнемо до кількості, а концентруємося на виданні якісних синглів, працюючи з майстром саунд-продюсування Віталієм Телезіним.

Нещодавно відбулась прем’єра Вашої нової пісні “Чом та чом?”, яку Ви записали спільно з Ангеліною Моняк. Розкажіть детальніше про новинку.

Ми готували цю пісню для відбору на Євробачення, але не пройшли. Та все одно плануємо зняти на неї драматичний кліп. Головну роль зіграє Іван Сарканич, головний герой кліпу Палиночка. Презентуємо відео в період великоднього посту.

23-го лютого відбулася прем’єра нового кліпу до пісні “Катерина”, який є у Вашому доробку 18-м. Як довго тривали зйомки? Кому прийшла ідея для кліпу? Хто допомагав у зйомках?

Процес роботи був досить тривалим, зайняв три дні, працювати було трохи складно, оскільки це перший такий масштабний кліп для нас. Задумка відеороботи була ужгородського митця-експериментатора Дмитра Фесенка. Він повністю намалював усі сцени, які повинні були бути в кліпі, і відштовхуючись від цих ескізів, я самотужки збудував локації для кліпу в складському приміщенні. Допомагали усі – і батьки, і друзі, і колеги. Без цієї допомоги ми б нічого не зробили.

Чи задоволені Ви новими роботами? Опишіть творчий процес. 

Чи задоволений я чи ні – це мене хвилює мало, тому що я отримую задоволення від самого процесу написання пісень, і спрогнозувати результат своєї праці не можу, тому за мене це робить аудиторія, а коли аудиторія показує свою реакцію – то я вже отримую задоволення від віддачі публіки. А творчий процес – для мене це щоденна праця, яка дає мені можливість відчувати себе комфортно і задовольняє мої творчі потреби.

Хто з учасників гурту має музичну освіту? Віктор Янцо закінчував консерваторію, наскільки нам відомо. 

Так, я закінчив аспірантуру Консерваторії, навчався композиції у Мирослава Скорика та Євгена Станковича. Наш гітарист Родіон має музичне училище по класу туби. Але насправді наявність музичної освіти не є принциповою для досягнення успіху.

Окрім Рокашу учасники гурту задіяні ще в якихось проектах? 

Так, окрім нашого гурту майже усі учасники мають де реалізувати свої творчі амбіції, тому робота усіх учасників гурту Рокаш спрямована на спільний знаменник, і це дає нам можливість працювати системно, уникаючи творчих конфліктів та непорозумінь.

3 березня ви дасте у столичному клубі Bel Etage великий весняний концерт. Що Ви очікуєте від заходу? 

Я не дуже люблю щось очікувати, щоб не розчаровуватися. Я хочу донести до людей свої творчі надбання, а також презентувати гурт, який буде грати перед нами – гурт Анця. І мене насправді більше цікавить, як публіка сприйме цей гурт. Тому що це для мене зовсім нове творче починання.

Які у вас плани на майбутнє? 

Не люблю будувати планів, тим більше ділитися ними. Мені набагато приємніше говорити про вже зроблене.