Топ-10 альбомів 2017 від Юрія Зимовіна

Вибір топ 10 альбомів за рік є завжди складним, особливо, коли рік був багатим на хороші релізи. Цього року мій топ складається з представників різноманітних жанрів, і кожен з цих релізів є по-своєму унікальним в плані атмосфери та ідейного бекграунду. Тут є як дебютники, так і роботи знаних представників своїх жанрів. Що є спільного між усіма платівками – вони всі по-справжньому зачепили мене як слухача. І більшість з них не покидали моєї бібліотеки на Google Play впродовж цілого року 🙂

  1. Asira‘Efference’

Здається, що даний реліз пройшов повз увагу багатьох слухачів, можливо, через те, що він дебютний у цього британського гурту. В той же час, можна не сумніватись, що наступний альбом продовжить ідеї, розпочаті на цій платівці, і вже через декілька років група може стати однією з провідних у жанрі. Asira змогла поєднати елементи різних стилів і сплести їх в один справді міцний реліз. Їхня музика важка і мрійлива, і хоч деякі з цих ідей вже можна було почути раніше, головним чином у Alcest, альбом не можна назвати таким, що повністю повторює звучання французів. Багато нових ходів, які вдало переплітаються з елементами progressive і death metal, і все це під покровом меланхолійних та мрійливих текстів.

  1. DOOL‘Here Now, There Then’

Як і попередній альбом у рейтингу, цей є також дебютним. Різниця хіба в тому, що за плечима у нідерландських музикантів чималий досвід у інших гуртах, зокрема у The Devil’s Blood, Gold і The New Media. Можливо тому й альбом вийшов дещо «дорослішим». Загальна атмосфера в дечому нагадує дебютний однойменний альбом Avatarium, який також був синтезом ідей музикантів із багатьох відомих гуртів. Зловісна атмосфера, приправлена doom’ом, присутня на обох платівках, але в DOOL вона поступається місцем численним додатковим ходам, взятих, зокрема, з occult та psychedelic rock. В той же час, описуючи ‘Here Now, Then There’, потрібно зауважити, що це той випадок, коли жанрова складова не може дати повного уявлення про альбом. Він надзвичайно атмосферний, темний та магічний. Подібні альбоми випускають не так вже й часто, тому раджу не затягувати і прослухати цей реліз.

  1. Grave Pleasures ‘Motherblood’

Не зважаючи на кричущу стоунерську назву як гурту, так і альбому, даний реліз є прекрасним прикладом еталонного post-punk/gothic rock. Не без деяких новомодних штучок, звісно, але дуже й дуже олдскульно. Можливо, зі мною не погодяться багато любителів даного напряму, але в наш час почути дійсно якісний post-punk зовсім не просто. Свіжак від Grave Pleasures є не тільки переосмисленням старих ідей, але й джерелом численних нових мотивчиків, взятих, частково, з інших жанрів. Зокрема, відтінок industrial тут також помітний, але він радше доповнює головну складову. Це не типовий сучасний post-punk, представники якого часто занадто схожі одне на одного. Це також гурт, який робить ставку не лише на атмосферу, але й на цікаве музичне забарвлення, і тому ‘Motherblood’ мусить бути виокремленим серед інших нових релізів у жанрі. Ну і, зрештою, альбом дуже енергійний. Тому нудно не буде.

  1. Mastodon‘Emperor of Sand’

Ось саме для цього гурту назва попереднього альбому в рейтингу була б дуже навіть доречна. Група дуже довго підігрівала інтерес слухачів до цієї платівки ще задовго до виходу, і це було зрозумілим: попередні альбоми зробили Mastodon одним з найбільш впливових та унікальних в плані звучання метал проектів ХХІ століття. Mastodon не розчарував і видав дійсно потужний альбом. Здається, що головним завданням для багатьох гуртів, що вже встигли зробити собі ім’я, працюючи в конкретних жанрах, є постійний розвиток і втілення нових ідей. Якщо Emperor of Sandможна назвати більш комерційним та значно легшим, ніж попередні релізи, його також можна охарактеризувати як цікавий і багатий реліз. Це також альбом, де присутня найбільш заслухана мною пісня цього року: “Show Yourself”. Відносно легенька і коротка, вона слухається на ура, раз за разом.

  1. The Midnight Ghost Train‘Cypress Ave.’

На даний реліз я натрапив цілком випадково. Будучи знайомим із попередньою творчістю групи, я був щиро вражений новою платівкою і тим, наскільки сміливо гурти можуть змінювати свій саунд і стиль. І наскільки ж вдало це вийшло у канзасців The Midnight Ghost Train! Про цей альбом може бути сказано надзвичайно багато хороших слів, головним чином через те, що він вийшов дуже різностороннім. Буде цікавим як для металхедів, так і для любителів блюзу, фолку і стоунеру. Кожна пісня наче розповідає окрему історію, і все це прикрашене атмосферною обкладинкою із зимовим міським пейзажем. Якщо попередні альбоми гурту були більш однозначними в плані задіяних жанрових елементів, цей реліз значно розширює горизонти для The Midnight Ghost Train, при тому дозволяючи зберегти їхній особливий саунд. Від мінливої “Tonight” до блюзової бонусної “I Can’t Let You Go”, альбом більше ніж вартий уваги.

  1. Blondie Pollinator

Зберігати марку з року в рік – надзвичайно складно, і це характеризує, переважно, легенд рок-музики. Ще рідкіснішим явищем є вихід нового альбому у гурту з більш ніж сорокарічною (!) історією, який можна сміливо назвати одним з найкращих у їхній дискографії. Мабуть, усім, хто чує Pollinatorвперше, важко повірити, що альбом був випущений у 2017 році. Подібно до Grave Pleasures, група взяла найкраще від своєї епохи і представила сучасному слухачеві. На відміну від своїх фінських колег, щоправда, Blondie не приправляли свою платівку якимось новітніми ходами, зробивши її цілковитим маніфестом 80-м. Альбом слухається дуже легко, і до нього повертаєшся знову і знову, хоча б через те, що зараз таку музику майже не створюють. Не зважаючи на цю легкість саунду, Pollinatorдуже цікавий у музичному плані, з величезною кількістю пам’ятних моментів.

  1. LEGENDMidnight Champion

Ісландці LEGEND можуть сміливо претендувати на широку аудиторію по всьому світу, створюючи унікальний мікс electronic та industrial, керований неймовірно глибоким та справді роковим вокалом. На новому альбомі вони продовжують ідеї, які були представлені на дебютнику Fearless, випущеному ще у 2012 році, який, щоправда, не приніс гурту значної популярності. В той же час, LEGEND вважаються одним з найяскравіших та найперспективніших проектів у себе на батьківщині, знаною великою кількістю музичних талантів з нестандартним композиторським мисленням. Гурту притаманна багатогранність, і вони однозначно знають, як достукатись до свого слухача. Їхня музика урбаністична, але жива, вона електронна, але неймовірно багата, а глибокий голос вокаліста здатний ввести слухача у мимолітний транс. Це наче довгий саундтрек, який може знайти відголосок у багатьох представників сучасного суспільства.

  1. Wolf Alice‘Visions of a Life’

Це дуже приємно, коли очікування виправдовуються. З деякими альбомами, які, на жаль, не увійшли до цього списку, такого не трапилось. Wolf Alice змогли знову досягти тієї дуже високої планки, яку вони поставили з виходом My Love is Cool. Вони гучно заявили про себе як про надзвичайно амбітний молодий гурт, який не соромиться втілювати свої сміливі ідеї, поєднуючи старе та нове, звичне та нетрадиційне. Як і попередник, альбом дуже емоційний, і солістці гурту дуже вдало вдається це передавати. Хоча Wolf Alice бере alternative rock за основу, платівка вийшла дійсно різнобічною, що можна відчути вже на перших піснях альбому, переходячи від “Yuk Foo” до “Beautifully Unconventional”. Слухаючи перші два альбоми гурту, стає зрозуміло, що на Wolf Alice чекає велике майбутнє, і беручи до уваги енергетику їхньої музики, можна сміливо стверджувати, що це цілком заслужено.

  1. Steven WilsonTo the Bone

Кожне нове творіння від Steven Wilson є визначною подією для поціновувачів рок-музики та якісної музики загалом. Будучи одним із найбільш впливових рок музикантів сучасності, справжньою живою легендою, Steven Wilson також вважається однією з найбільш недооцінених фігур у музиці сьогодні. Новий альбом є водночас спробою дістатись нових слухачів, віддати належне музичним проектам, що мали значний вплив на самого музиканта, а також повернутись до деяких класичних ходів, якими Steven Wilson тішить своїх шанувальників ось уже тридцять років. В той же час, To the Boneвідтворює деякі ходи, притаманні сольній творчості музиканта. Ця платівка залишається зі слухачем надовго, мотивує його прослуховувати її знову і знову, повертаючись як до окремих треків, так і до цілого альбому. Новий реліз відрізняється від попередника Hand. Cannot. Erase вже тим, що не є концептуальним. По суті, це зібрання різних за духом пісень, кожна з яких незалежна. З іншого боку, будь-хто знайомий з творчістю Steven Wilson відчує спільні риси, що поєднують альбом від початку до кінця. Для багатьох шанувальників progressive rock цей альбом став несподіванкою, головною мірою через наявність великої кількості елементів, притаманних pop музиці 80-х та 90-х. Але щойно слухач відчує цей альбом по-справжньому, побачить його хоч приблизно таким, яким він є для самого виконавця, – він надовго залишиться у пам’яті.

  1. Sólstafir‘Berdreyminn’

Особисто для мене, вибір найкращого альбому за рік ще ніколи не був настільки простим. Якщо було важко скоротити кількість до топ десятки, то з вибором першого місця для мене все було очевидним. Новий альбом від Sólstafir є не лише одним із найкращих альбомів, які я коли-небудь чув, але й по-справжньому видатною платівкою. Так трапляється, що через великий потік інформації у сучасному світі, людям часто важко оцінити новий музичний матеріал справедливо. Зокрема, це було описано у 2-му та 4-му пунктах цього списку. Своєю атмосферою, музичною складовою та емоційністю Berdreyminnє не просто хорошим альбомом. На ньому гурт зміг перевершити самих себе, розкрити цілий ряд важливих ліричних тем і створити справді живу платівку. Його можна не зрозуміти за першим, другим, чи навіть п’ятнадцятим разом, а можна відчути одразу, ще за першим прослуховуванням. Альбом особистий і націлений на кожного індивідуально. Здається, що ісландці одні з небагатьох, хто має сміливість створювати музику, яка настільки відмінна від існуючих трендів. Особисто для себе я так і не зміг позначити улюблені треки на цьому релізі. Мабуть через те, що вони всі прекрасні.

Оскільки деякі дійсно хороші релізи так і не вмістились в основний топ через ті чи інші причини, наводжу коротенький список тут. Вважаю, що усі з них також варті неабиякої уваги.

Katla‘Móðurástin’
Anathema‘The Optimist’
Kadavar‘Rough Times’
Ninet‘Paper Parachute’
Jess and the Ancient Ones‘The Horse and Other Weird Tales’
Soror Dolorosa ‘Apollo’
Cigarettes After Sex s/t
Moonspell ‘1755’
Kreator ‘Gods of Violence’
Paradise Lost ‘Medusa’