Black plagiarism: як американський гурт вкрав музику Bergrizen

У серпні 2018 року американський one-man band Nokturhn випускає альбом ‘Death, Destroyer Of All Worlds – As Above, So Below’. Проект помічає місцевий андеграундний лейбл Nebula Aeterna Productions та у 2020 випускає реліз на касетах.

Проте виявилося, що весь альбом Nokturhn – не що інше, як компіляція із треків українського гурту Bergrizen, перейменованих та виданих американцем за власну творчість.

Daily Metal вирішив розібратися у ситуації та поспілкуватися із Nebula Aeterna Productions, лейблом Purity Through Fire, який співпрацює із Bergrizen, та власне музикантами київського black metal гурту.

«Коли ми створили лейбл в цьому році, я хотів допомогти артистам з мого штату в просуванні, тож я просто використав геомітки Bandcamp, щоб знайти black metal гурти в районі Філадельфії. Nokturhn був єдиним проектом, який нам підходив за звучанням, і я зв’язався з ним з приводу співпраці по альбому, який вже був залитий на його Bandcamp, ‘Death, Destroyer Of All Worlds – As Above, So Below’. Він погодився, – розповідає Guillermo Pizarro, один із власників лейблу Nebula Aeterna Productions. – Після цього було кілька речей, які збентежили нас тоді і тепер служать підтвердженням того, що трапилося: промоушн-сайт звернув нашу увагу, що альбом звучить так, нібито він був записаний в кілька сесій. Metal-archives.com заніс Nokturhn в чорний список і не пояснив нам причини, хіба що було сказано, що заявка не може бути схваленою, оскільки гурт з іншої країни. Ми заперечили це, сказавши, що Nokturhn родом з Пенсильванії. У процесі створення обкладинки, лого та продакшена касети Nokturhn висловлював нам подяку за роботу і ні словом не обмовився про те, що музика, яку він представляє – не його».

Касети Nokturhn, які встиг випустити лейбл

Про проект навіть писала друкована преса, а лейбл після релізу запустив промо-кампанію. У рамках неї альбом потрапив до пабліку Blackwall ВКонтакте, де і відкрилася справжня сутність Nokturhn.

«Включив другий трек, а там грає Bergrizen – Der Wanderer. Це нормально?», – поцікавився у коментарях один із користувачів, після чого перевірив всі композиції та склав справжній трек-лист альбому із композицій Bergrizen:

1. Bergrizen – Autism
2. Bergrizen – Der Wanderer
3. Bergrizen – Die With Your God!
4. Bergrizen – Verzweiflung
5. Bergrizen – …Verloren Im Regen
6. Bergrizen – Meinen Letzter Traum
7. Bergrizen – Innere Finsternis
8. Bergrizen – Entsagen
9. Bergrizen – Emanation Of Coldness

Таким чином, Nokturhn, чий акаунт на Facebook підписаний ім’ям Will Yerger (Jöerger) просто скомпілював треки Bergrizen, записані і випущені у період з 2006 по 2017 рік, і опублікував на Bandcamp під власним ім’ям, а потім – видав у фізичному форматі на місцевому лейблі.

«Як тільки ми дізналися цю інформацію, ми одразу зв’язалися із лейблом у Америці, вони вигнали цього ідіота і негайно сказали, що вони знищать всі копії касетної версії, що лишилися, і відшкодують кошти покупцям, які вже встигли замовити альбом. Nebula Aeterna Productions відреагували швидко та чесно, ми не можемо сказати про них нічого поганого. Зіткнутися з таким ідіотом – це також важкий удар для молодого лейблу. Вони витратили гроші на промо касет, які зараз змушені знищувати», – коментує Mariusz Hold, власник німецького лейблу Purity Through Fire, який з 2015 року співпрацює з Bergrizen.

Nebula Aeterna Productions на своїй Facebook-сторінці також підтверджують, що працюють над вирішенням проблеми:

«Я хочу, щоб це було зрозумілим: жоден з нас у команді лейблу не мав уявлення про те, що треки, які він називав своїми власними, належали іншому артисту. Якби ми знали про це, ми б одразу припинили будь-які перемовини. Ми абсолютно не підтримуємо таку поведінку. Ми обидва самі є музикантами, працюючими артистами, тож бачити, як хтось краде мистецтво іншого музиканта і запевняє, що воно його власне – неприйнятне.

Ми ще маленький лейбл і лише починаємо, але ми серйозно ставимося до своєї чесності і розуміємо, як важливо мати довіру між артистом, лейблом та фанами. Спроби заплямувати цю репутацію, над якою ми наполегливо працюємо, не пробачаються.

Ми вирішуємо справи на юридичному рівні з Nokturhn і не хочемо більше говорити про цей інцидент. Кожен, хто купив касету або завантажив реліз, отримають повне відшкодування на Paypal, який був використаний для покупки».

Наразі сторінка проекту Nokturhn на Facebook видалена, як і згадки про проект зі сторінки Will Yerger, який на сьогоднішній день не надав ніяких пояснень чи коментарів жодній зі сторін.

Небайдужі фани Bergrizen та лейбл Nebula Aeterna Productions працюють над тим, щоб інформація про «альбом» ‘Death, Destroyer Of All Worlds – As Above, So Below’ якнайшвидше зникла з усіх ресурсів.

«Контент проекту Nokturhn вже активно видаляється на різних ресурсах. Так званий “його новий альбом” вже недоступний на Bandcamp. Також була ініціатива видалити інформацію про реліз на The Metal Archives, але знайшлись більш радикальні активісти, які видалили інформацію про проект взагалі», – коментує барабанщик Bergrizen Роман Коротков.

Сам творець Myrd’raal Bergrizen ставиться до історії філософськи:

«В первую очередь хочу выразить свою признательность и благодарность соратникам, фэнам, а так же отдельно Олегу Слинько и владельцу паблика “Blackwall” ВКонтакте Евгению Осипову, который первый проинформировал за беспредел. Сейчас все находится на завершающем этапе купирования аннексии творчества Bergrizen уже всем известной крысой “will yerger”. Лейбл Nebula Aeterna Productions оказался порядочным и начал осуществлять действия, будучи проинформирован о факте крысятничества.

Да, физ. релиз на кассетах имел место быть, как и тупой разводняк лейбла. Физ. носители подлежат уничтожению, а крысу ждет реструктуризация расходов лейбла за издержки издания и возврат финансов в судовом порядке. Бэндкэмпы забанены. Вот на каком этапе, собственно говоря, обстоит дело.

Что я буду делать дальше, я подумаю. Мы же не Spice Girls, чтобы валиться за деньги через суды :). Я играл и играю Black Metal. Мой побратим Артем из группы Kroda называл меня последним наивным идеалистом и мечтателем об эгрегоре Black Metal. Архетипичности его многогранника… Что лично я буду делать с этой ситуацией, здесь я оговаривать, пожалуй, не буду.

Далее… Лейбл. Purity Through Fire и лично Marco сделал свое дело на высшем уровне. Мы один кулак. Я рад дружбе и сотрудничеству с этим человеком. За все это время – я могу сказать одно: это человек слова и дела. Где одно не расходится с другим. На таких людях держатся руины европейского Black Metal.

Мое отношение к этой истории? Хочется вспомнить Леся Подервянского – “…смішне і водночас з тим трагічне кіно. Це не Кустуріца, і не Грінуей. Це засідання Верховної Ради” :).

Я с 2006-2015-го a.b. записывал Black Metal “в стол”. Я верил в Норвежскую сказку. Где портреты Варга были расклеены по комнате как “иконостасы” :). Я четко придерживался точки зрения, что сотрудничать с лейблами – это не то что не “true”, а лютый зашквар :). Я сам делал музыку, рисовал карандашом оформление, сводил, мастерил, записывал на CD-R и раздавал близким. Многое изменилось с тех пор. Если вы меня спросите, перестал ли я верить в Норвежскую сказку – я скажу да. Но я не перестал жить Black Metal. И его принципами, как я их понимаю. Путь войны, сражений, прежде всего в реальной жизни. А затем в виде аудиальных рефлексий, запечатленных в моих релизах.

Кто сунулся в Black Metal по-незнанке: вон отсюда. Кто посягнул на мое – не обижайтесь :)».

Титульне фото Bergrizen: Максим Кисловський
Друге фото Bergrizen: Юлія Мархевка