Holy Death Over Kyiv DCLXVI: як Київ огорнула імла

14 квітня в клубі Bingo проходив черговий фестиваль black/death metal під назвою Holy Death Over Kyiv. Цього року дана подія привернула до себе багато уваги, адже хедлайнерами фестивалю анонсували одних з кращих представників польської black metal сцени, гурт Mgła. Колектив вже давав концерти і в Білорусі, і в Російській Федерації, але жодного разу з якихось причин так і не завітав до України. Кілька разів ходили чутки, що комусь із організаторів вдалось вмовити музикантів, але далі чуток справа не заходила. Тому даний анонс був по-справжньому несподіваним і довгоочікуваним. Згодом з’явився ще один анонс для фанатів black metal: паралельно в клубі ‘Atlas виступали легендарні шведи Dark Funeral, тож для багатьох це були справжні муки вибору.

В день концерту організатори повідомили неприємну новину, що гурт Bölzer не зможе виступити через особисту помилку із документами. Заміну їм вже не ставили, просто змістили концерт з обох боків за таймінгом.

О 17:10 розпочала свій сет (і водночас – свій дебютний виступ) команда Морок. Музика гурту повністю співпадає з назвою: атмосферний похмурий black metal із відголосками suicidal, але, на мою думку, занадто одноманітний навіть для такого напрямку – в музиці просто не було за що зачепитись.

Наступний гурт Do Skonu кардинально ситуацію не змінив. Дует дуже довго проводив чейнджовер, через що багато хто почав нудьгувати, але і сам виступ бадьорості не додав.

Коли вже третій колектив затягнув чейнджовер явно на більший час, ніж потрібно на підключення та завантаження налаштувань, виникла підозра, що до концерту саундчеку взагалі не було. Тим більше, що звук був «на трієчку», і я дуже хвилювався за якість звуку на хедлайнерах.

Kaosophia тим часом дали зрозуміти, що лайн-ап потроху наближається до головного гурту, заради якого переважна більшість і прийшла сьогодні. Класичний black metal з присмаком occult, хоч і не вразили настільки, щоб з’явитись в плейлисті, але був цікавішим за попередні дві команди. Svarga зіграли на тому ж рівні, але по стилю, як можна здогадатись із назви, були більш наближені до pagan black. Звук тим часом так і не покращився, а вже настав час для гостей із Польщі.

Біля мікшерного пульту з’явилась нова людина з флешкою та вселила надію на те, що Mgła будуть звучати якісніше. І коли розпочався виступ, всі сподівання підтвердились. Що цікаво, музиканти грали через клубний беклайн, підключаючи гітари через шнури і використовуючи просто транзисторну педаль, скоріш за все дісторшину. Ніяких тобі процесорів, модних «голів», педалбордів, радіосистем і всяких «покращувачів» звуку. Тільки хардкор, тільки олдскул!

Зовнішній вигляд (для тих, хто ще не знайомий з гуртом) теж по олдскулу – чорні джинси, косухи, толстовки з капюшоном, а лиця закриті чорними бафами. Мінімалізм прослідковується і в поведінці на сцені – найбільш активним був бас-гітарист, решта майже не рухались. Невідомо яким чином, але атмосфера та енергетика при цьому були настільки потужними, що переміщували свідомість в інший вимір. Чорні постаті вийшли в холодне блакитне світло місячного сяйва та зіграли по-справжньому чорну музику, просочивши містикою кожен кубічний сантиметр повітря в залі Bingo. Важко описати словами, які саме емоції викликав виступ Mgła, але точно можна сказати, що вони надзвичайно сильні та місцями наближають до стану ейфорії. Музика гурту дуже безкомпромісна, несе в собі енергетику брутальної сили, гніву, люті, вольового підйому, впевненості в собі на рівні танку, що зносить собою всі перешкоди. Вокал ідеально підкреслював та доповнював музичну складову, в ньому дійсно відчувався залізний характер.

Holy Death Over Kyiv DCLXVI | Bingo | 14.04.2019

Повний фоторепортаж за посиланням: https://flic.kr/s/aHsmbFTGt2

Фото: Юлія Мархевка

В кінці виступу Mgła техніки ввімкнули на повну потужність дим-машини, чорні постаті залишили гітари і розчинились в імлі – та по-іншому завершення їх виступу й уявити не можна.

Узагальнюючи, даний захід відчувався як концерт гурту Mgła із розігрівом, але не зовсім як фестиваль.

В будь-якому випадку, низький уклін та подяка організаторам, що змогли врешті-решт домовитись з поляками і дали можливість українцям послухати їх наживо, не виїжджаючи за кордон, а також за те, що невпинно продовжують робити потужні події на темному боці вітчизняної метал-сцени.

Mgła setlist:

  1. Exercises In Futility I
  2. Exercises In Futility IV
  3. Mdłości II
  4. With Hearts Toward None I
  5. Exercises In Futility II
  6. Groza III
  7. With Hearts Toward None VII
  8. Exercises In Futility VI
  9. Exercises In Futility V