Motanka: наша мета – донести до людей історію та культуру прадавніх слов’ян

У 2018 році вперше в історії Україна взяла участь у найбільшому метал-батлі світу – W:O:A Metal Battle. Ми поспілкувались з гуртом, який представив нашу країну на цій визначній події, і привіз додому почесне друге місце. Знайомтесь, це – гурт Motanka.

Привіт! Перш за все, вітаємо із другим місцем на W:O:A Metal Battle, що проходив у рамках самого Wacken Open Air! Поділитеся враженнями від фестивалю?

Було надзвичайно круто! Такого рівня абсолютно всього, що ми там побачили, ми до цього не знали. Для любителів важкої музики – це 4 гектари раю на землі! Найбільше нас «підняло» від присутності українців з прапорами, які прийшли послухати та підтримати нас, це було неочікувано, а під самою сценою стояв хлопець в нашій футболці.

Ще ми знову надихнулись німецькою чіткістю, бо кожен виступ, кожна дія, кожен крок на усьому фестивалі був розписаний посекундно, цьому варто в них вчитись.

Коротше, нас тримає, і ми не знаємо, коли відпустить!

Розкажіть про ваш виступ на W:O:A Metal Battle. Які були особливості, які несподіванки?

Виступ триває всього 20 хвилин, тому грали три пісні: “Fire Burns”, “Хрещення” та “Вербу”. Там дві активні сцена поруч, поки на одній виступає гурт, на іншій закриті куліси і чекається наступний учасник. На сцені висить таймер, якщо час вичерпано, а ти досі граєш, тебе автоматично вирубають і дискваліфіковують з батлу. Після виступу нас запросив на інтерв’ю міжнародний телеканал Deutsche Welle, яке вже долетіло до України в новинах, з яких власне про 2-е місце і дізнались наші рідні.

Для артистів була облаштована зона відпочинку, де можна було зустріти та поспілкуватись абсолютно з кожним музикантом, який виступав на самому фестивалі. Нам вдалось зловити Крістіана Ейвінд Еспедаля (Gaahl) з Gorgoroth, барабанщиків з Dying Fetus та Gaahls Wyrd.

З цікавих історій – в нас не обійшлось без містики. На переддень до батлу на рєпі згоріла басуха, і це було дуже невчасно. Але в Берліні ми маємо хороших товаришів, які нереально виручили та на час концертів надали нам свою гітару.

Чи вдалося послухати когось з інших учасників батлу?

З учасників, якщо чесно, ми чули лише китайців (гурт Die From Sorrow, переможці W:O:A Metal Battle – прим.), вони були потужні, нам сподобались. І взагалі, відчувається колосальна підтримка між усіма, дуже приємно чути слова привітань від учасників з інших країн, які з захватом розповідають про емоції та враження від виступів один одного.

Що допомогло вам стати призерами батлу? Яка формула успіху гурту Motanka?

Насправді, нічого складного чи таємного! По–перше, ми робимо те, що любимо, музика – наша пристрасть, це наше життя. По–друге, практика також важлива: ми репетируємо майже щодня, відточуємо все до професіоналізму, бо навіть найкраща пісня може звучати погано, якщо виконавець недостатньо добре готувався.

Розкажіть нам, що таке взагалі Motanka та чим вона особлива?

Motanka це нова українська музика, що пробуджує пам’ять про минуле, допомагає людям зрозуміти себе та своє походження.

До якого жанру рок-музики можна віднести вашу?

Це наше улюблене запитання 🙂 На яке ми, власне, ще не маємо відповіді. По атмосфері та енергетиці наша музика містична та загадкова, і часто ми називаємо свій напрямок «mystic metal». Так ми відчуваємо.

Очевидно, що Motanka має абсолютно етнічний образ – від сценічних костюмів до своєрідних перформансів. Чому ви вважаєте за потрібне ілюструвати українську символіку у своїй музиці?

Ми українці і народились в м. Луцьк, тому для нас важливо і є за честь представляти нашу українську символіку. Пам’ятаємо, як ми ходили на свята до наших бабусь та дідусів, бачили орнаменти та символи, рушники та писанки, дідухи. Нам розказували різноманітні історії про минуле, які захоплювали нас, хотілось слухати ще і ще. Все це вплинуло на наше уявлення того, як ми маємо виглядати на сцені.

Народні мотиви та важка музика – досить незвичайне поєднання. Для чого українській етніці важкі гітарні рифи?

Самою етнікою не здивуєш, до того ж ми не можемо оминути власні вподобання в музиці, з дитинства слухаємо важку музику. Рок-музика –  справжня, відверта та дуже емоційна, без цього наша творчість обійтись не може.

Наскільки нам відомо, якийсь час ви жили в Німеччині та розвивались там музично. Чим відрізняється німецька публіка Motanka від української?

Сприйняттям. Все-таки для європейців слов’янська культура нова та невідома, вони цікавляться, розпитують про символіку, сприймають нашу музику більш інтуїтивно, оскільки в нас переважно україномовні тексти. Проте, вони також відчувають те, що ми хочемо донести нашими піснями, це нас дивує і захоплює 🙂

Українська публіка – це рідне, частина нас самих, ми об’єднані однією культурою та історією. Українські слухачі в більшості дуже вражені такою інтерпретацією етно–музики, вони підходять, говорять з нами, розказують, що вони нарешті «зрозуміли своє походження, свою історію».

А загалом, яка найбільша відмінність німецької важкої сцени від української?

Німецька важка сцена – це машина, один потужний механізм, який працює злагоджено, якісно та продуктивно протягом багатьох років. Гурти мають підтримку з боку держави, їхнє авторське право захищене законом, а головне – музиканти мають сильну підтримку з боку фанів і слухачів. Наприклад, всі фестивалі оплачують витрати гуртів, ще й обов’язково виплачують гонорар. Гурти утворюють колаборації з іншими гуртами і створюють музичні клуби, організації. Це надзвичайно важливо для існування музичного колективу, тому що це створює базу для стабільності, надійності в матеріальному плані і моральної підтримки.

В Україні більша половина гуртів зникає саме через відсутність підтримки з боку держави і через відсутність підтримки інших гуртів.

Яка ціль гурту Motanka?

Наша мета – «розбудити людей», донести до них історію та культуру прадавніх слов’ян, яка стала основою для всього нашого культурного надбання, яке ми маємо зараз.

Звідки походить уся цивілізація? Кожен з нас – хто ми? Яка суть нашого життя на нашій планеті? Як жити в гармонії з природою? Це питання, на які ми стараємось дати відповідь нашими піснями.

Нас надихають та допомагають знання предків, їхні символи, мудрість та традиції, які стали початком зародження нашої Цивілізації. Слов’яни були дуже обізнані та могутні люди, їхня віра та знання допомагали боротися з будь-якими бідами. Навіть сама лялька–мотанка має велику цінність для нашої культури, вона мала багато функцій та була в кожній хаті.

Ми хочемо, щоб люди цікавились та дізнавались про це все, оскільки в школі таких речей не розповідають.

Чим ще Motanka збирається радувати своїх прихильників найближчим часом?

Завершується монтаж нашого першого офіційного кліпу на пісню “Верба”, який незабаром побачить світ. Також готується реліз нашого важкого альбому!

А тим часом ми будемо виступати на багатьох фестивалях України, дамо концерти в Києві та декількох інших містах. Повний список виступів доступний на наших офіційних сторінках у соцмережах.

Фото надані прес-службою гурту