Orphaned Land: метал зі східною душею

Їх музика – це неймовірний східний орнамент, що складається з технічно складних металевих деталей і тонкого арабського мережива. Вона як міцна солодка кава з перцем. Саме такого смаку був минулий музичний рік.

Альбом-маніфест ‘Unsung Prophets & Dead Messiahs’, який об’єднав історичну фігуру Ісуса (ми до цього ще повернемося), ідеї Че Гевари і філософію Платона, ефектно порушив мовчання, яке Orphaned Land зберігали з 2014 року. Новий, потужний, прогресивний концепт розхитав музичний Олімп і зірвав величезну кількість оплесків і нагород. І, чесно кажучи, вони це заслужили. На що очікувати від піонерів oriental metal цього року, в чому сенс життя і до чого тут віскі, розповість Kobi Farhi, фронтмен і душа Orphaned Land. З перших вуст і тільки для Daily Metal. Enjoy!

Credit: Zohar Ron (ZOHARON)

У минулому році Orphaned Land ще раз нагадали світу, за що їх так люблять – не тільки як миротворців, а й музикантів рівня «бог». Дякую вам за це, хлопці. До речі, у тебе в профілі написано «your own personal Jesus». Дехто дійсно вважає тебе месією. Що думаєш про це?

Так, в моєму Інстаграмі (посміхається). Я великий фанат Depeche Mode і дуже люблю цю пісню. Ніколи не вважав, що схожий на Ісуса – адже ніхто не знає, як він виглядав насправді. Але існує якесь канонічне зображення і, мабуть, я чимось його нагадую. Ісус, безумовно, знакова фігура, і я дійсно використовую цей образ – він допомагає донести світу ті духовні істини, ті ідеї людяності, які, власне, закладені в наших текстах. Однак, я зовсім не месія і не пророк. Гадаю, наші фанати навряд чи так вважають. Але навіть якщо вважають, то не варто, повірте. Тому що я – звичайна людина, як всі – ні більше, ні менше. Я теж помиляюся, я теж грішу. Буваю поганим, буваю добрим. І, чесно кажучи, я не вірю, що в світі є хоч хтось, здатний претендувати на те, щоб зватися «месією», в прямому сенсі цього слова. У нас є пісня “Our Own Messiah” з альбому ‘All Is One’, в якій йдеться про те, що єдино вірний шлях у житті – це бути хорошою людиною. І в цьому сенсі ми не потребуємо месії, знаєте, щоб нас рятували, дарували рай і все в такому дусі. Тому що врятувати нас, включаючи мене, не може ніхто, крім нас самих. Так що я – всього лише вокаліст Orphaned Land, що народився Яффо. От і все.

Credit: Dekel Cohen

Що це за історія з циганами, яку ти декларував своїм новим тату? Чи має вона якесь відношення до музики і філософії Orphaned Land, або це щось особисте?

«Soy Gitano» в перекладі означає «Я – циган». Це пісня одного з найвидатніших виконавців фламенко всіх часів циганського походження. Його ім’я Камарон де ла Ісла, він родом із Андалузії. Дуже багато євреїв, насправді, родом з Іспанії (їх називають «сфарадім» (загальноприйнята назва – сефарди)), 500 років тому вони стали вигнанцями. Це були золоті часи, коли цигани, євреї та мусульмани співіснували разом, мирно і щасливо. У де ла Ісли на руці було татуювання у вигляді півмісяця і зірки Давида. Я не знаю, який зміст вкладав у ці релігійні символи він сам, але для мене все ідеально склалося – іудаїзм, іслам, цигани, Андалузія… Адже сама концепція Orphaned Land – квінтесенція всього цього, ми живемо в цьому. У моєму будинку багато і арабською, і івритом – книги, каліграфія, твори мистецтва тощо. Це саме те, що дійсно мене хвилює в світлі всіх цих постійних конфліктів і непорозумінь.

Credit: Tati

Ну і євреї завжди були в якомусь сенсі циганами. Мандруючи світом протягом тисячоліть, вони пройшли більше 80 країн. І не просто вижили, але й зберегли свою культуру і релігію. Може, євреї навіть більшою мірою цигани, ніж самі цигани! Ось подивіться хоча б на мене: мої прапрадід і бабуся родом з Іспанії. Бабуся мого батька народилася в Туреччині, дідусь моєї бабусі – в Греції. Мої бабуся і дідусь родом з Болгарії. Так багато країн… а я народився в Ізраїлі. Ми – цигани у багатьох сенсах. Про все це моє нове тату.

У науково-фантастичній стрічці Дені Вільнева “Прибуття” була одна цікава ідея: «Мова – це основа цивілізації. Це клей, який з’єднує людей. І він же – перша зброя». Ти згоден? Чи реально взагалі об’єднати людей? І якщо так, тоді яким чином?

Кажуть, що життя і смерть знаходяться на кінчику язика. Те, що ми вимовляємо, і те, як ми це вимовляємо, дійсно важливо. Все у владі слів. Це повне безумство – усвідомлювати, наскільки часто люди описують одну й ту ж ситуацію абсолютно по-різному. Змінюється суть, спотворюється зміст. Лише однією фразою можна поранити того, кого любиш, або, навпаки, воскресити. Сплітаючи візерунки слів римами, поет може доторкнутися до людської душі… Мова слів – це безперечно прекрасний інструмент, здатний об’єднувати. Як і мова музики.

Ізраїль відомий як «Земля, що тече молоком і медом». І з 2012 року у цієї фрази з’явилося нове прочитання – The Milk & Honey Distillery. Розкажи про вашу колаборацію. До речі, якому алкоголю віддаєш перевагу ти сам? Тільки чесно.

The Milk & Honey Distillery для мене самого стали великим сюрпризом. Мало того, що єдиний у всьому Ізраїлі бренд віскі знаходиться в Яффо, так ще й недалеко від моєї оселі. Більш того, я прекрасно знаю цю будівлю – саме тут відбувалася церемонія «бріт міла», коли мені виповнилося вісім днів від народження. Я подумав, що наша спільна творчість – це чудова ідея. Не тільки тому, що я люблю віскі (посміхається), але також тому, що він родом із Яффо і фактично носить ім’я Землі Обітованої, Землі молока і меду. Це дуже символічно і співзвучно Orphaned Land. Все співпало. Треба сказати, що місце досить цікаве, і я вже багато встиг продегустувати особисто. Ми вирішили для початку зробити партію в 300 пляшок – limited edition, брендованих Orphaned Land. Чесно кажучи, напій вийшов дуже смачним, і мені він дуже подобається. Так, я великий фанат односолодового віскі і, напевно, алкоголю взагалі. У моїй вітальні стоїть, щонайменше, близько 20 пляшок – це мій особистий бар. Мені подобаються арак і узо, ним зазвичай смакують не тільки мешканці Яффо, але всього Близького Сходу. Але віскі… це певний знак якості.

Альбому ‘Mabool’ виповнилося 15 років, і це зокрема заслуговує на вітання! Я чула, що квитки на ювілейне травневе шоу в Тель-Авіві вже розпродані. Скажи, чи дотримується Orphaned Land донині тієї ж концепції, що воїн світла є в кожному з нас?

‘Mabool’ й досі залишається найуспішнішим нашим альбомом. Він уже фактично став класикою і був виданий у багатьох країнах – здається, на даний момент існує 18 різних версій. Наші месседжі залишились незмінними. Ми намагаємось донести їх людству в різний спосіб, але суть така ж сама. ‘Mabool’, мабуть, став тією точкою відліку, коли ми чітко зрозуміли, яку музику хочемо робити. Це стало поворотним моментом в нашій творчості, в нашій музичній кар’єрі. Саме з ‘Mabool’ стартували наші світові турне. Так що значення цього альбому в нашому житті дійсно важко переоцінити, і його люблять, правда. У кожної з платівок є свої фанати. Хоча особисто я вважаю найкращим наш останній альбом. Хай там як, ‘Mabool’ – це, безумовно, особлива перлина нашої творчості.

Яка композиція з ‘Mabool’ – твоя улюблена і чому?

Мабуть, моя улюблена – “The Storm Still Rages Inside”, тому що це кульмінація альбому. Після великого Потопу світ перетворився на безмежний океан (Ocean Land). Ковчег несе хвилями назустріч невідомості. І благання, звернені до Творця, стають все голоснішими і пронизливішими… Абсолютно приголомшливе гітарне соло Yossi – одне з кращих, що я чув у своєму житті. І я теж став частиною цієї композиції… На перший погляд, проста пісня, насправді є найбільш зворушливим моментом всієї історії. Особливо люблю ту частину, де я співаю: «Hear your orphaned child».

Яке звучання тобі ще хотілося б додади до багатошарової текстури Orphaned Land? Стилістика, інструменти… Можливо, фламенко, циганські ритми Балкан або грецькі мелодії?

Я завжди в пошуках натхнення. Фламенко, до речі, вже не раз ставав його музичною канвою. І, звичайно, балканські елементи, так. Кожен раз, коли ми використовуємо малюнок ⅞, як в “All Is One” (наспівує), – це звучить дуже по-балканськи. Математика цього ритму взагалі цікава – він одночасно і грецький, і турецький, і, можливо, десь навіть марокканський. Дуже progressive за своєю суттю. Звичайно, я постійно шукаю щось нове – і в саунді, і в продакшені. Не хочеться повторювати самих себе, важливо переходити на новий рівень. Так що, безумовно, наступний альбом буде звучати по-іншому.

Ти казав, концепція ‘Unsung Prophets & Dead Messiahs’, перш, ніж скластися в альбом, пройшла досить довгий шлях. Це буквально зайняло багато часу. У ній відбилися твої роздуми про долю світу, які спираються на філософію Платона. А що надихає тебе в повсякденності? Яким повітрям ти дихаєш?

Платон говорив, що знання – це благо і основа добра. Знання – це світло. Невігластво ж, навпаки, є джерелом зла і веде в темряву. Ось що мною рухає – пізнання. Я хочу знати більше, і більше, і більше про все на світі. Це як постійний апгрейд самого себе, власної душі, перехід на новий виток життєвої спіралі. Дурість, на мій погляд, – найбільша трагедія. Чи варто було народитися в цьому неосяжному Всесвіті безмежного космосу, щоб залишатися в ньому неосвіченими ідіотами, що живуть плітками та іншою нісенітницею? Риторичне питання. Одним словом… Пізнання – це повітря, яким я дихаю, і те, що мною рухає.

Credit: Tati

Що далі? Які плани у Orphaned Land на цей рік? Чи входить до них Україна?

Ну, в планах – як завжди: гастролі і виступи. Україна? Ми будемо раді зіграти в Києві, і взагалі в Україні. У нас залишилися чудові спогади про минулі концерті (прим. – в 2016 році гурт зібрав аншлаг у київському клубі Bingo). Так що, якщо ваш букер нас запросить, то шоу безумовно відбудеться, без всяких сумнівів. Що ще… Можливо, почнемо роботу над новим альбомом. Поки тільки невеликі начерки, перші кроки.

Ти знаєш, що імениті музиканти все частіше знімають кліпи в Києві? Можливо, наша столиця стане наступною локацією і для Orphaned Land? Що скажеш?

Так, я часто чув про це. Думаю, кияни просто дуже талановиті. А вартість при цьому, мабуть, відносно невелика. Можливо, і ми наважимося. Чому ні. Я точно буду щасливий повернутися в це аутентичне місто і в цю прекрасну країну.

Що спільного і в чому різниця між ізраїльськими та українськими фанатами Orphaned Land?

Складно сказати. Ізраїльтяни дуже хардкорні. Вони розуміють більшу частину текстів – у нас же є пісні і на івриті. Так що це такий, скоріше, культурний зв’язок. Українські фани теж дуже теплі і відкриті, вони стрибають, підспівують, аплодують в такт – виходить досить тісний контакт. Що стосується відмінностей… Я думаю, українці набагато привабливіші за нас, фізично (посміхається). Напевно, це одна з найгарніших націй у світі, особливо – жінки. Це просто вау! Дійсно вражаюче.

Credit: Dekel Cohen

Що означає Свобода?

Якщо ти маєш на увазі пісню “Freedom” з ‘All Is One’, то це просто музика. Візьми слово «свобода» і все, що прийде тобі в голову в цей момент – це вона і є.

Що б ти зробив, якби сьогодні був перший і останній день в твоєму житті?

Я б провів цей день з найдорожчими людьми. В першу чергу, з сім’єю. Я б сказав їм, наскільки сильно їх люблю, і як ціную кожну мить поруч з ними.

Що б ти порадив тим, хто хоче покинути горезвісну Печеру (прим. – знаменита алегорія Платона)? Ключове послання людству від Кобі Фархi. І дозволь мені обійняти тебе на цій ноті.

Покинути печеру, насправді, не так складно, як здається. Просто люди звикли до ув’язнення. Існує така приказка: знайомий диявол краще. Невідомість завжди лякає. Ось чому єврейський народ так довго залишався у власних кайданах – вони були звичними і зрозумілими. Земля обітована здавалася лише далекою мрією, а головне – там чекала невідомість. Я хотів би закликати вас до сміливості зробити крок і вийти на світло. Не погоджуйтесь на тінь істини, але шукайте саму істину. Пам’ятайте, що світло – це знання. У цьому світі стільки цікавого! Від їжі до культури, музики, літератури, історії … Так багато речей, пізнавальніших за плітки з телевізора і підкупні газети. Кожен з нас – особливий. І дуже важливо зрозуміти свою місію, своє призначення. Дозвольте собі розкритися, ось моя порада. Будьте собою, але шукайте, хто ви є.

Обіймаю взаємно і дякую за інтерв’ю.

Інтерв’ю: Тati