Percival: ми веземо до Києва велике шоу Wild Hunt

Напередодні ComicCon Ukraine 2021 ми поспілкувалися з Katarzyna Bromirska та Mikołaj Rybacki з проєкту Percival, що виступлять хедлайнерами першого дня музичної сцени фестивалю.

Про те, чого очікувати від шоу на ComicCon Ukraine, українську сопілку в саундтреці до The Witcher, любов до української народної музики та про те, чи підкидають Percival монетку Відьмаку – у інтерв’ю для Daily Metal.

Привіт. Перш за все, дякуємо вам за те, що погодилися на інтерв’ю. Ми з нетерпінням очікуємо на ваш приїзд на ComicCon Ukraine 2021! Але не дивуйтесь, що більшість запитань сьогодні будуть стосуватись одної дуже відомої гри. Отже, розкажіть будь ласка, чого очікувати українським фанам гік-культури від вашого виступу на ComicCon Ukraine? Чи ви приїжджаєте виключно з програмою Wild Hunt, чи будуть також пісні з доробку folk-historical Percival і Percival Schuttenbach?

Mikołaj: Так, ми будемо ставити шоу Wild Hunt Live. Саме шоу є досить великим та довгим, тож немає достатньо часу, щоб включити в програму щось іще. То вже може хіба для сольних концертів, якщо чесно, коли є більше часу. Але саме шоу в себе включає ті елементи слов’янської музики, які увійшли до того ж Відьмака.

Katarzyna: Тож так, Wild Hunt Live вже включає в себе слов’янські народні пісні. В ньому вже все це є: слов’янські пісні, а також трохи року чи навіть металу, барабани… Це все разом зміксовано в одному великому шоу.

Як ви самі сказали, Wild Hunt Live – досить велике шоу, за участі світла, відео з фрагментами гри і навіть участі акторів-танцівників і акробатів. Чи очікувати на все це в Києві? Чи це буде спрощена версія?

Katarzyna: Ні-ні-ні… Це буде повна версія нашого шоу, з усім обладнанням! Навіть спеціально для цього ми їдемо великим автобусом в Київ, в якому веземо з собою все необхідне, щоб зробити це шоу. Це буде повноцінний перформанс.

А як багато людей їде з вами цим автобусом? Скільки людей у вашій команді відповідальні за шоу?

Katarzyna: Ми беремо з собою повну команду: 6 музикантів, 4 танцівника, 4 техніка по аудіо та візуальній частині… Всього 15 людей плюс 2 водія. А ще багато обладнання! Багато! (сміється)

Вірю… До речі, щодо інструментів… Як багато етнічних інструментів ви берете з собою в тур для Wild Live Hunt? І можливо у вас є якісь особливі вимоги чи проблеми, з якими ви стикаєтесь, граючи на етнічних інструментах в турах, про які, скажімо, звичайні музиканти можуть не здогадуватись?

Katarzyna: Є у мене один інструмент, на якому я граю та за який я переживаю трохи. Бо це українська сопілка. І це дуже важливий інструмент в саундтреці до The Witcher III, бо я записувала його на цій сопілці. І я беру її з собою в Україну, але боюсь за те, чи не виникне з нею проблема на кордоні, чи не скажуть мені «ні-ні, це український історичний інструмент, його не можна вивозити». Але я сподіваюсь, що у нас у нас є достатньо необхідних документів, щоб не виникло з тим проблем.

Але це один інструмент. Серед тих, на яких я граю, є також візантійська ліра – інструмент, який ми зробили самі. Mikołaj зробив її, а я йому допомагала. Звучання цього інструменту також дуже характерно для саундтреку до The Witcher III. А також інструменти Mikołaj, як-то сааз, який є турецьким традиційним інструментом і досить екзотичним у нас. Також є мандола. Також багато барабанів… Я зараз не можу назвати їх всі, бо там багато інструментів з великої кількості різних країн. Один з них із Гани, тож він не дуже слов’янський (сміється). Але ми використовуємо його, бо звучить він класно. Багато різних інструментів…

А чи є якісь специфічні вимоги для цих інструментів, в технічному плані?

Katarzyna: У нас немає якихось конкретних вимог, все що нам потрібно з технічної сторони ми беремо з собою, тому ми не залежимо від майданчику, на якому граємо. А також з нами завжди люди, які добре знають ці інструменти та як зробити так, щоб вони звучали добре. Тому ми навіть не думаємо про це, бо ми знаємо, що з технічного боку все буде добре.

Ви вже згадували про саундтреки до The Witcher III; ми також знаємо, що вас часто про це питають, але розкажіть, будь ласка, якою була робота над саундтреком для вас. Наприклад, композитор Marcin Przybyłowicz розповідав, що спочатку хотів застосувати «класичний» підхід із нотами і таким іншим, але вийшло зовсім інакше. Чим відрізнялась робота над саундтреком для вас в порівнянні з попереднім творчим досвідом?

Katarzyna: Взагалі, працювати над цим саундтреком, для мене, для Mikołaj – це була найкраща робота взагалі. Тому що ми були абсолютно вільні в нашій творчості. Ми могли просто сидіти, грати і не бути нічим обмежені. Ми були вільні. І Marcin міг лише сказати щось на кштал в якому темпі краще зіграти чи якої атмосфери він би хотів досягнути, і ми просто намагалися слідувати його вказівкам.

Mikołaj: Дуже важливим є те, що з самого пачатку Marcin Przybyłowicz використав 4 наші пісні, щодо яких ми не очікували, що вони колись потраплять до Відьмака – це просто пісні, в яких ми грали як хотіли, але так сталося, що вони врешті опинились у Відьмаку.

Katarzyna: Так, це був початок. Спочатку це були пісні, які були написані до Відьмака, задовго до, за 10 років. А потім вони (продюсери гри – прим.) захотіли більше від нас, тому вони вирішили запросити нас у студію, щоб ми могли зробити більше музики вже спеціально для The Witcher III.

То ці перші пісні, які вони взяли для саундтреку, це був його (Marcin Przybyłowicz – прим.) вибір?

Katarzyna: Так, це був його вибір, та інших людей, що працювали над цим проєктом. Ми ніяк не впливали на це, лише дали їм дозвіл використати їх. А вони вже самі вирішили, які з наших пісень найкраще підходять для саундтреку.

А чи робили ви якісь зміни в тих піснях? Можливо, щоб зробити їх більш підходящими для використання у саундтреку.

Katarzyna: Ні, всі зміни робили вони. Ми надіслали їм всі мультитреки цих пісень, щоб вони могли редагувати, і далі вони вже самі вносили якісь зміни, де це було потрібно.

Тобто все почалось просто з цих чотирьох пісень, які вони хотіли використати як частину саундтреків, але потім вони запропонували вам написати більше пісень?

Katarzyna: Так. Але також там є декілька, небагато, але декілька мелодій чи тем, що ми записали, на які ми отримали ноти, які написав Marcin. Але їх не так багато. Більшість з тих мелодій, що ви можете почути у саундтреку, наші. Це або просто імпровізації, або частини наших пісень.

Після такого досвіду, чи варто нам очікувати нам якихось нових саундтреків від вас? Чи плануєте працювати над саундтреками в якихось ще проєктах в майбутньому?

Katarzyna: Таааак… Варто очікувати (сміється). Прямо зараз ми працюємо над чимось подібним, але, на жаль, ми не можемо розголошувати деталі щодо цього проекту, бо це поки що секрет. Але дуже скоро ми маємо зробити анонс… Це навіть декілька ігор, якщо чесно… Бо ми за цей рік працювали над саундтреками для декількох ігор. Але поки що ми не можемо розголошувати жодних назв. На жаль.

Трохи шкода, але, можливо, так буде навіть цікавіше. А як запис саундтреку для The Witcher III повпливав на гурт загалом? Безумовно, це додало Percival популярності і впізнаваності, але чи не став проект тепер асоціюватися переважно з Wild Hunt, а не з тими folk-historical і rock-metal частинами вашої творчості?

Katarzyna: Так, The Witcher III зробив нас. Ці саундтреки зробили нас значно популярнішими, і ми дуже вдячні за таку можливість. Але ми й не переживаємо, якщо ці саундтреки – це єдине, за чим люди можуть нас впізнавати, тому що ми знаємо, що почавши слухати нас як авторів саундтреку, вони потім зацікавляться і нашою іншою музикою. Зазвичай так і трапляється. Люди знають нас через Відьмака, але потім вони дізнаються більше про наші інші роботи, і їм дуже подобається. Тож ми дуже щасливі, що у нас є така можливість отримати аудиторію по всьому світу. Не так багато гуртів мають таку можливість.

Я думаю, про Відьмака у нас на поки все… Ви вже були в Україні раніше на фестивалі Купальське Коло 2014. А чи були ви ще у нас – можливо, з концертами у складі інших гуртів або просто як туристи)?

Mikołaj: Ні…

Katarzyna: Ні, Купальське Коло був нашим єдиним візитом в Україну. Ми ніколи до того не були в Україні, тому ComicCon Ukraine буде нашим другим візитом. Звичайно, ми б хотіли приїхати на довше і побачити більше, тому ми сподіваємось, що це буде не останній наш візит до вас. Окрім того, у нас в репертуарі є кілька українських пісень, і ми дуже любимо український фолк, що є дуже гарним. Тож ми хотіли б побачити більше.

Що вам запамяталося під час візиту на Купальське Коло?

Mikołaj: Загальна атмосфера… Було дуже багато українських та білоруських гуртів, тому складалась така досить цікава атмосфера, українсько-білоруська… Навіть трохи польсько-білорусько-українська. Ми до того грали в Мінську, а потім звідти одразу поїхали до Кам’янця-Подільського. В України досить цікава географія, тож це була дуже файна подорож. Але взагалі хотілось би побачити більше… Ну і сподобався замок в Кам’янці-Подільському, який є частиною нашої спільної історії. А також відомий нам за книжками Сенкевича, який докладно описав цей замок в своїй “Трилогії”, тому мені, як фанату історії, було цікаво побачити його на власні очі.

Ви казали щодо українських народних пісень в репертуарі та що вам взагалі подобається наш фолк. Чи розглядали ви варіант співробітництва з кимось з наших фолк артистів? Чи може з’являлись такі пропозиції?

Katarzyna: Я не впевнена, чи ми навіть особисто знайомі з кимось з українських артистів чи колективів. Але звичайно, якщо ми колись познайомимось з кимось, і вони захочуть співпрацювати, ми відкриті до цього, бо ми любимо такі речі. Це завжди цікаво – працювати з кимось з інших країн, можна багато чому навчитись. Тому якщо будуть траплятись такі можливості, ми лише за!

Який ваш особистий досвід з українськими народними піснями? У вашому репертуарі їх справді немало.

Katarzyna: Я точно можу сказати, що українські пісні дуже-дуже гарні! Я просто дуже люблю їх.  В минулому я брала участь у воркшопах, що організовувала одна українська вчителька, не пам’ятаю точно звідки, але десь з України. Вона викладає українські народні пісні. І я дуже любила ті воркшопи! Також я знайшла сайт проєкту Поліфонія, де можна знайти народні пісні з різних регіонів України, і це настільки – я просто слухаю і не можу зупинитись – дуже-дуже гарно! Я сподіваюсь, наші виконання цих пісень не дуже погані, я знаю, що наша вимова не найкраща, але сподіваюсь, що принаймні в музичному плані це буде звучати добре для українців. Тож ми дуже любимо грати ці пісні.

На останок ще одна коротеньке запитання: як часто вас просять зіграти “Toss a Coin to Your Witcher”?

(сміються)

Katarzyna: Хм… Не так вже й часто. Якщо чесно, не пригадаю такого… Ми думали включити цю пісню в нашу програму, але через брак часу ми так і не зробили цього. Але так, це був би певною мірою жарт, якби ми її грали. І може люди б почали думати що це справді наша пісня. Це було б весело (сміється).

Дякуємо вам за інтерв’ю!

Mikołaj: Щиро вдячні читачам Daily Metal та запрошуємо всіх побачитись в суботу на ComicCon Ukraine.

Katarzyna: І також з нетерпінням чекаємо на можливість потрапити нарешті знов в Україну, та маю надію, що будемо тепер у вас частіше!

Інтерв’ю: Алекс Соло, Сандра Конопацька


Якщо Вам подобається те, що роблять Daily Metal і Радіо GARTA, Ви можете підтримати нас на Patreon.

Become a Patron!