Репортаж: White Ward і Raw Grip у Львові (20.12.19)

Другий студійний альбом одеситів White Ward Love Exchange Failure – вийшов 20-го вересня. І ось, через 3 місяці, 20-го грудня, вони нарешті презентували його у Львові, заручившись підтримкою Raw Grip, math punk trio з Тернополя.

1

Нещодавно у Львові з’явився новий концертний майданчик – TEATRClub, який повстав з праху відомої і культової «Ляльки». Опіку над майданчиком взяла на себе «Лінія Втечі», налагодивши контакт із Львівським театром ляльок, а це означало, що варто чекати на непересічні концерти, тільки і встигаючи відмічати їх у календарі.

Чекати не довелось довго – одним із перших концертів на цій локації було оголошено виступ White Ward і Raw Grip… І вже потім, повертаючись додому з цього концерту, мені думалось приблизно таке: «Нарешті! Нарешті у цьому місті буде кльовий концертний майданчик із атмосферою, якої бракує усім іншим локаціям у Львові, простір, яким мали шанс стати Старушка або Underground, якби не врізали дуба».

І хоч простір поки працює у демо-режимі, на нього уже покладаються великі надії.

2

Все почалось із хаосу. Контрольованого хаосу, який буквально вичавлювали із колонок гості із Тернополя – math punk trio Raw Grip. Тільки-но вони почали грати, як під сценою одразу почався мошпіт, який надалі тільки набирав обертів. Контрольований хаос у всій красі. Червоне світло, що монолітно заливало усе, лише додавало цьому виступу антуражу.

Допоки під сценою вирувало місиво із людських тіл, прихильники металу стояли позаду і спостерігали за усім без зайвих емоцій. Маю визнати, що спершу я теж належав до них, але через якийсь час Raw Grip вдалось влізти у мою свідомість і підпалити її. Зрештою, чому би ні – тернополяни витискають із однієї гітари, барабанів і вокалу дуже багато. І ця музика не може залишати абсолютно байдужим.

Виступ Raw Grip не просто відбувся – він пронісся локацією, немов вітролом, вириваючись назовні, у заспаний п’ятничний Львів.

3

White Ward тільки-но повернулись із туру Європою, де представляли новий альбом, який з перших днів був високо оціненим. ‘Love Exchange Failure’ – це більше, аніж альбом. Це явище. Як для української музики, так і для світової. І це не пафос, з яким подекуди представляють молоді гурти. Доказом цьому, наприклад, є те, що тільки-но White Ward представили альбом ‘Love Exchange Failure’ у Львові, як наступного дня він виборов звання альбому року за версією The Best Ukrainian Metal Act. Це важлива відзнака для молодого гурту, який, втім, її цілком заслужив.

Але повернемось у TEATR. Club, на сцену якого саме виходять White Ward. Незмінне монолітне світло розбивається об сцену, його відголосся губиться на обличчях глядачів, яких суттєво побільшало. Легкий, але тягучий, ніби мед, звук плавно виринає із саксофона і лине вслід за світлом – у зал, до глядачів.

У мене давно не було мурах від виступів. Особливо від тих, які особливо і не встигли розпочатись. Зрештою, мені досі не вдалось до кінця усвідомити, як black metal може так гармонійно поєднуватись із елементами dark jazz. Саксофон повільно затягував у вир своїх звуків – у теплі та приємні звукові хвилі, які так само плавно, але раптово переросли у black metal – брила звуку, потужність якого вже не просто затягувала у свій вир – вона накрила усіх нас з головою, не залишаючи жодних шансів на те, аби нею не пройнятись. Тепер уже ті, хто стояв позаду, місились під сценою у слемі.

White Ward + Raw Grip | Lviv | 20.12.2019

Посилання на альбом: https://flic.kr/s/aHsmKePPCx

Кожна композиція White Ward, якою би знайомою вона не була, на живому виступі видається геть незнаною, а відтак слухається із повним включенням, цілковитою увагою, спрямованою лише на неї, музику, стіна якої пронизується джазовими елементами, як темрява пронизується світлом.

Єдине, що трохи цьому заважало –  не надто чистий звук. Чи то він був трохи погано налаштованим, чи то видавав із себе усе, що міг, але цього виявилось замало. Шум, який виривався із колонок під час виступу Raw Grip, видавався цілком природнім, якоюсь мірою він навіть доповнював їхній виступ, додаючи музиці сирості, але був геть зайвим під час виступу White Ward. В якісь моменти цей шум, який створювався тією потужною брилою black metal’евого звуку, накривав не лише нас, слухачів, а і поглинав саксофон, не залишаючи йому шансів.

Ближче до кінця виступу ситуація стала кращою і залишалось лише насолоджуватись. А кінець виступу White Ward був феєричним – зал цілковито вибухнув, почався величезний слем, ставлячи жирну крапку у львівській презентації нового альбому.

Що тут ще скажеш? Спільний концерт Raw Grip і White Ward, якими різними вони б не були, відбувся на славу. Усі ми перейшли на нову сторінку концертного життя Львова, яке тепер – маємо надію – не згасне. Особливо якщо зважати на те, що почалось воно не просто із вогню, а із полум’я, яке – серед інших – запалили Raw Grip i White Ward.

Фото: Микола Матвіюк