Угорські metalcore-мурахи на Закарпатті: концерт AWS в Хусті

Важко говорити про популярність угорської музики в Україні, особливо що стосується важкої сцени. В першу чергу це пов’язано з тим, що більшість тамтешніх гуртів співають рідною мовою, яка в непідготовленого слухача викликає більше запитань, ніж відповідей.

Проте 13 жовтня поміж карпатськими горами, в невеликому містечку Хуст зазвучав угорський metalcore. Як це могло статись? Давайте розберемось по порядку.

Закарпаття має давню історію стосунків з Угорщиною, нині тут проживає більше 100 тисяч етнічних угорців, які часто влаштовують заходи, пов’язані з власною історією та культурою. Одним з них був День Бетлена, відзначення якого відбулося 13 жовтня в Хусті.

Угорський modern metal гурт AWS (читається як «а-ві-еш») достатньо популярний в себе на батьківщині. До його складу входять п’ять молодих хлопців: Örs Siklósi (вокал), Bence Brucker (гітара), Dániel Kökényes (гітара), Soma Schiszler (бас-гітара) та Áron Veress (барабани).

Якщо чесно, побачити на афіші свята угорської культури виступ метал-гурту поруч з майстер-класами з лозоплетіння та промовою священика було достатньо несподівано. Концерт AWS в Україні був майже секретним: не було не тільки анонсів в центральних тематичних ЗМІ, а й навіть на офіційних медіа самого гурту. В першу чергу це була «тусовка для своїх».

Назва гурту оповита легендами, але найбільш офіційна версія така: AWS – це абревіатура від фрази «ants with slippers» («мурахи в капцях»). Можливо, звучить дивно, але вона була придумана в 2006 році, коли музиканти вчились в старшій школі. Власне, з цього року бере початок історія гурту. Нині команда має в своєму арсеналі 5 студійних альбомів та 11 кліпів.

В 2018 року AWS вирішив заявити про себе на увесь світ, представивши Угорщину на Євробаченні з піснею “Viszlát Nyár” (“Прощавай, літо”). Перемога гурту на місцевому національному відборі є певним прецедентом, як і їх прохід до фіналу конкурсу з нетиповою для Євробачення піснею. Свідченням успіху AWS є також запрошено на один з найбільших фестивалів важкої музики Wacken Open Air (Німеччина) у 2018 році.

Концерт AWS в Хусті відбувався на головній площі Хуста і, відповідно, був безкоштовним. Це зумовило певну специфіку відвідувачів, спостерігати за якими часом було не менш цікаво, ніж за самим виступом. Ще під час налаштування музикантами інструментів, десь за пів години до концерту, з площі розійшлось багато сімей з маленькими дітьми, які були точно не готові до такого перформансу. Гурт привіз власну апаратуру, якої було немало. Навіть угорський консул допомагав їм перетинати кордон за спрощеною системою, щоб вони встигли на концерт.

Великим недоліком з боку організаторів концерту була фактично повна ізоляція гурту від публіки. Біля входу на сцену стояло дуже багато охорони, а перед самою сценою була решітка, висотою майже півтора метри. Я дуже сподівалась, що її приберуть перед шоу (або хоча б спустять донизу), але дива не сталось.  І це все при тому, що AWS дуже відкриті до фанатів та занадто не вважають себе зірками.

Хотілося б відзначити пунктуальність гурту: рівно о 20:00 зі сцени почав литись потік драйву, основою якого став минулорічний альбом Fekete részem’ («Моя темна сторона»). Фронтмен гурту спочатку говорив зі сцени англійською і навіть декілька разів українською сказав «дякую». Та тривало це недовго: дуже скоро він зрозумів, що українці тут в меншості, і далі говорив угорською.

Тексти AWS – особливо це стосується крайнього альбому Fekete részem’ –  містить як пронизану відчаєм та болем, так і сповнену оптимізмом лірику. На сцені хлопці поводили себе як справжні металхеди – були стрибки, хедбендінг, піруети з гітарами і багато яскравого світла. Навіть техніка не витримувала такого натиску, і подекуди просто під час виконання пісень виходили з ладу гітари, але ці форс-мажори швидко виправлялись. Важкі рифи “Fuss!” (“Біжи!”) та “Lakatlan ember” (“Людина без людяності”) врівноважували більш ліричні “Hol voltál?” (“Де ти був?”) та “Éjféli lány(“Опівнічна дівчина”).

Судячи з реакції публіки, фанатів важкої музики зібралось там небагато, та й творчість гурту їм особливо знайома не була. Проте незважаючи на відсутність особливої віддачі від аудиторії (особливо в першій частині шоу), AWS викладалися на повну. Їх соліст зазвичай виступає босоніж, і там, на головній площі в +14, це виглядало достатньо героїчно.

Виконання за рівнем експресивності не поступалось презентації нового альбому в Будапешті в одному з найбільших клубів міста. Пісня “Viszlát Nyár”, яка власне й зробила їх відомими, традиційно завершувала концерт. Під час її виконання фронтмен завжди залазить на опори сцени, щоб потім звідти зістрибнути (інколи в натовп), але так як в Хусті їх не було, то для цього згодилась якраз та славнозвісна решітка перед сценою. В цей момент я трохи злякалась, тому що відразу після того, як він заліз на решітку, підбігло декілька не дуже тверезих чоловіків, які ледь його звідти не скинули. Наприкінці шоу я зрозуміла, що та решітка весь цей час була там не просто так. Охорона не поспішала на допомогу, але співак справився самотужки.

Хоч слему я так і не дочекалась, під кінець шоу енергетика подіяла на публіку, яка почала вже активніше реагувати на музику. Цей драйв навіть змусив невеликий натовп людей викликати AWS на біс, причому кричали українською, тож артистам довелося здогадуватися, що саме від них хочуть. Думаю, це було несподіванкою для музикантів, так само як і для мене. Вони навіть монітори вже познімали і роздали медіатори та барабанні палички. Зрештою після виконання чортової дюжини пісень, хлопці знов вийшли на сцену. Я очікувала, що вони виконають “Még lélegzem” (“Все ще дихаю»”), прем’єра якої відбулась менше двох місяців тому. Але AWS зіграли класику – “Köddé válsz” (“Ви стаєте туманом”) з альбому Égésföld («Спалена земля») 2014-го.

Після концерту учасники гурту мали одразу повертатись додому, адже зараз активно працюють над новим альбомом. Мені все ж вдалося немалими зусиллями прорватись до музикантів. Вони сказали, що дуже раді виступати в новому місті, на жаль в них не було часу подивитись в Україні щось, крім дороги до Хусту, але вони були б не проти виступити на наших фестивалях. Тому маю надію ще не раз написати огляд на шоу AWS в Україні.

Setlist:

  1. Lakatlan ember
  2. Х/0
  3. Te is félsz
  4. Nem fáj
  5. Budapest
  6. Hol voltál?
  7. Éjféli lány
  8. Fuss!
  9. Fekete részem
  10. Temetetlen halott
  11. Hajnali járat
  12. Mindent a semmiért
  13. Viszlát nyár

На біс:

  1. Köddé válsz

Úgyhogy én hiszek a metálnak a terapeatikus mivoltában és gyógyító erejében*.

*Тож я вірю в лікувальну і цілющу силу металу.

Фото: Fülöp László