Ювілейний Zaxidfest: як це було

Ювілейний Zaxidfest очима Лєри Зданевич.

Цього року трапилось вперше побувати на знаменитому фестивалі в Родатичах, що проводиться вже 10-й рік поспіль. І з цього приводу є, що розповісти.

Для мене це був перший Захід.

Дійство проводиться у Чарівній Долині, Родатичах, тому недостатньо просто приїхати до міста Лева. Проте прямо з вокзалу курсують фестивальні автобуси, що значно полегшує добирання. Або можна обрати хардкорний варіант – електричку.

Все починається з лісу. Ти разом з купою людей з рюкзаками заходиш в ліс і прямуєш до входу. Навколо розташовується безкоштовне наметове містечко, на деревах видніються вивіски різних фестивальних організацій. Останнім часом з’явилась мода збиратись у різні угруповання, придумувати собі легенду, логотип і їздити по фестивалях. Наприклад, тут були «Festival family», «Бухой вагон» (заздалегідь викупається цілий вагон потяга з Дніпра і заповнюється лише зацікавленими у двіжі людьми) і багато інших, які радо приймають до себе нових тусовщиків.

На фестивалі є огороджене платне наметове містечко, з освітленням, охороною, своїми душами, туалетами і фудкортами. Також  відвідувачам видається в‘язка дров. Але якщо це задоволення не по кишені, навколо території юрмяться намети, встановлені самовільно. Проте, наскільки це безпечно і доречно, вирішувати тільки вам. Якщо ж хочеться більше зручностей, можна оселитися в Родатичах чи їздити зі Львова: до завершення фестивального дня регулярно курсують автобуси до міста.

Zaxidfest — це величезна територія у 48 гектарів, де є практично все. Тут і фудкорти зі смачною їжею, бари, душі з гарячою водою, що досить важливо у польових умовах, і резервуари з питною водою. На вході — інфоцентр, куди можна звертатися з різних питань, мерч-зона з яскравою символікою. На території є тематичні фотозони, лаунж-зони, кінотеатр під відкритим небом. Проте, за словами бувалих фестивальників, у попередні роки було більше активностей, окрім концертів на трьох сценах.

Кілька слів про лайн-ап.

Дуже зручно, коли не так багато сцен, і не потрібно розриватися, бажаючи бути у трьох місцях одночасно. До того ж, розклад тут зроблений так, що можна встигнути на велику кількість артистів: перетини незначні.

До слова, Zaxidfest в цьому році довго тримав інтригу, хто ж хедлайнер, в той час, як інші фестивалі вже оголошували учасників. Але організатори тримали туз у рукаві — найпотужніший тяжкий «привоз» цього літа, Bullet For My Valentine.

Перший день фесту припав на 24-е серпня, і в честь свята організатори зробили перший день безкоштовним, але згодом майданчики переповнились, і пускали тільки людей з фестивальними браслетами. За офіційною інформацією, було 45000 людей. В цей день виступали лише українські гурти.

Відкривали фестиваль представники нової хвилі української тяжкої музики — молоді і амбіційні маткорщики Bojevilla. Також цього дня виступили мелодійні і загадкові Обійми Дощу, Detach, що нещодавно відіграли програму з симфонічним оркестром, востаннє зіграли у нинішньому складі 5 Vymir (потім сказали, що це був найкращий їхній концерт).

Закривали день на головній сцені O.Torvald – до речі, це їх останній концерт перед творчою паузою. На рок-сцені хедами були АННА, легенда українського металу, з хітами і новим матеріалом.

Другий день на головній сцені почався з ЛСП, доволі нестандартний учасник на Заході. І варто сказати, фестиваль прагне розширювати стильові рамки, наповнюючи сцени музикою різних стилів, щоб охопити більше смаків відвідувачів. Ті ж ЛСП, чий анонс не всі сприйняли радісно, зібрали досить пристойний натовп, як на свій час. Під скандальну Пошлую Молли на рок-сцені в останній день зібралось багацько людей, які вривалися з усіх сил. Можна по-різному ставитись до цього всього, але якщо це резонує з публікою, це важко ігнорувати.

Noize MC традиційно запалив головну сцену, заповнюючи перерви між піснями дотепними монологами, і зіграв новинку – гостросоціальну “Люди с автоматами”, записану разом із зіркою нової хвилі російської музики Монеточкою.

Guano Apes потішили ностальгічною альтернативою, люди згадували свою молодість чи шкільні роки, на котрі прийшовся пік популярності гурту, і дружно завалювались в слем. Adam Gontier вночі остудив танцювальний запал, але змусив пригадувати улюблені хіти Three Days Grace, які в акустиці здобули нове звучання. І ще другого дня сталась прикра несподіванка — через несправність літака Tommy Cash не зміг приїхати вчасно, тому довелось перенести його виступ. Найстійкіші фани сідали під огорожею і чекали репера аж до 4 ранку.

Останній день почали київські хардкорщики Dash. Для фанів Роллікс був сюрприз, адже під час їй виступу були зйомки кліпу на пісню “Кордони”, тож вже зовсім скоро можна буде побачити свої фестивальні емоції в кліпі. 1914 дивували своїми оригінальними і продуманими образами, посилаючись на історію.

Все ж найочікуванішими стали Bullet For My Valentine — легенда світового металу. Не так давно цей гурт презентував нову платівку — Gravity, кілька треків з якого вдалось почути zaxid-people. Британці закривали в останній день головну сцену фестивалю. Проте виступу тяжковаговиків завадив звук — не від одного відвідувача можна було почути скарги. Також в той день виступали бразильці Sepultura, на рок-сцені, розриваючи на шмаття публіку.

Якщо говорити про українських виконавців, однією з найцікавіших стала інді-сцена. Тут можна почути, як звучить сучасна вітчизняна музика: Postman з мрійливими і загадковими текстами у супроводі гітари і подекуди губної гармошки, Один в каное, що стабільно збирають повні зали вже з новим альбомом, який, на жаль, ще недоступний в записі. Сучасний дрім-поп із смачним суржиком від Latexfauna, який вже розібрали на цитати, танцювальний інді-поп-соул зі смаком сьогоденної романтизованої реальності від Adam, яскравий і колоритний етно-поп від Tik Tu, без яких не складаються чарти сучасної української музики. Також цікавим персонажем цієї сцени стала білоруська співачка Республіка Поліна, що заворожила своєю безпосередністю і артистичною манерою.

Хочеться розповісти і про людей. На Заході діють інші закони, ніж в сірих містах. Люди тут привітні: доки дійдеш до свого намету, можна встигнути познайомитись з кількома компаніями. У багатьох людей з різних міст Zaxidfest — вже традиція, що дуже чітко видно по кількості браслетів на руках. Бо тут відчуваєш себе вільним. Я ще не бачила стільки яскравих персонажів. Тут можна бути ким-завгодно, показати свою справжню сутність чи заховатись за цікавим образом. Практично кожен другий відвідувач намагається вразити креативністю — хтось в кігурумі, хтось в чудернацьких масках і головних уборах, хтось в костюмах динозаврів. Кому на що вистачило кмітливості і фантазії. Навіть з картонних коробок можна при великому бажанні зліпити костюм.

Та все ж наймоднішою річчю тут був дощовик. Погода всіляко намагалась завадити веселощам, поливаючи щедрими зливами натомлених фестивальників. Проте досвідчених дощем не залякати.

Завершив свято виступ селюків Курган feat Agregat, який плавно перейшов у дискотеку нульових ЕВРІ БАДІ ЙОУ. Бо, як не крути, на кінець припадає завжди щось трешове, але вічне.

Дати Zaxidfest вже минули, проте фестиваль досі триває — у розмовах біля вогнища до ранку, у електричках, що мчать на Львів з Родатичів втомлених фестивальників, у потягах, де граються хіти хедлайнерів, у спробах знайти себе на фестивальних фото. І найголовніше — у відчутті щастя і щирого літнього відриву.

Фото: Руслан Литвин