У Моринцях відбувся сьомий Ше.Fest: репортаж

Раз на рік батьківщина Т. Шевченка стає магнітом для патріотів з різних куточків України. Цьогоріч програма фестивалю насичена різноманітними заходами, проте традиційно саме музичні виступи є найбільш велелюдними. Хоча Ше. Fest це не лише про музику. Найпопулярнішою піснею тут є Гімн України, проте співали і слухали не лише його.

Музична частина Ше.Fest 2021 стартувала з місцевої команди Zграя. За характеристикою – це філософський гурт на грані heavy metal, що вміло інтегрує вірші українських дисидентів, зокрема Василя Стуса, у сучасну важку музику.

Ше.Fest цього року став достатньо контрастним, адже за один день можна було побачити і дівчину в костюмі Люцифера, і двох православних активістів, що дарували присутнім Новий Завіт. Тому зовсім не дивно, що о десятій вечора з головної сцени лунала пісня “Добрий ранок, Україно!” від Нумер 482, що вже встигла стати народним хітом.

Фестиваль часто відвідують ветерани АТО/ООС зі своїми родинами чи просто люди дотичні до українського війська, яким неодноразово висловлювали зі сцени подяку за мирне небо. Тому Ше.Fest – це також атмосфера патріотизму, велика кількість державної символіки, а між всіма виступами лунали речівки як про сам фестиваль, так і традиційні, на кшталт «Слава нації – смерть ворогам».

Подекуди втомлених глядачів розкачали «скромні та небанальні», як вони самі себе називають, Ot Vinta!.

Головним хедлайнером першого дня Ше.Fest 2021 стали Go_A, які заявили про себе на весь світ після Євробачення. Але цей фестиваль пам’ятає їх ще молодим гуртом, який був широко відомий у вузьких колах. В Моринцях Go_A виступали вже як мінімум вп’яте, тому почувають себе як вдома. Вдячні фанати не лише танцювали під головні хіти, як от “Веснянка” чи “Shum”, а й дарували хендмейдові плакати та навіть варення.

Другий день розпочався з Kalush, якому вдалося виступити після 4-годинного саундчеку. Виявляється, до hip-hop можна ставитися терпимо, коли він звучить українською, ще й з етнічними мотивами. Щоб задобрити місцеву публіку лідер гурту Олег Псюк навіть розігрував банку меду серед глядачів.

Перепочити після рейву під Kalush фестивальникам дали можливість Banderas Blues Band, що виконують джазові та блюзові пісні на слова Кобзаря.

Чи не найбільше цього вечора публіка чекала Один в каное, які своїм ламповим звучанням обійняли кожного, хто був біля головної сцени. Окрема подяка гурту дісталася за виконання пісні “Пішы” білоруською мовою, яка була написана Іриною Швайдак в пам’ять про свою бабусю, що була родом з Білорусі. Проте в світлі сучасної політичної ситуації пісня лунала також в підтримку білоруського народу в боротьбі за демократію.

Наступними на сцену вийшли легендарні Тінь Сонця – гурт, що несе своєю творчістю козацьку айдентику та атмосферу. Через технічні проблеми на початку другого дня таймінг сильно змістився, тому не вдалося повною мірою насолодитися їх виступом, але немає сумнівів, що він був потужним.

Від metal до hip-hop, від молодих місцевих команд до мастодонтів української сцени – музична складова Ше.Fest 2021 вразила великим жанровим різноманіттям. Але всіх їх об’єднала ідея творення нової української музики та любові до своєї країни і мови. Ше.Fest уже всьоме довів, що постать Шевченка – це ідея, навколо якої можна гуртувати музикантів, митців та лідерів думок; що можливо створити потужний лайн-ап з виключно україномовної музики. Не треба забувати, що Ше.Fest – це некомерційний фестиваль, який значною мірою тримається на плечах волонтерів і меценатів, що саме по собі вселяє надію в розвиток української культури.

В умовах війни подібні заходи – це ще й зброя в інформаційній боротьбі. Як зазначав ведучий Володимир Висоцький, «Ворог починається здалеку. Спочатку приходить Чебурашка, а потім їдуть танки. У нас має бути своє, ми маємо творити цей культурний Майдан».

Текст: Іра Мірошник
Фото: Андрій Некрасов, Максим Стеценко
Фото надані організаторами фестивалю


Якщо Вам подобається те, що роблять Daily Metal і Радіо GARTA, Ви можете підтримати нас на Patreon.

Become a Patron!