20 українських альбомів 2020, які варто почути

2020. Рік, про який вже сказали багато, тож ми не будемо багатослівні стосовно всіх його подій. Зосередимося на тому, що ми робимо наприкінці кожного року (цього разу, щоправда – на початку нового) – на тих релізах, що вийшли за цей час на українській важкій сцені, і які, на нашу особисту думку, обов’язково варто почути.

20 альбомів 2020 вже тут і чекають на вас, щоб відкрити двері до своїх вельми різноманітних історій.

Примітка. Виконавці подані в алфавітному порядку.

Burshtyn – Чортория

Один з найочікуваніших цьогорічних релізів харківської сцени, що цілком виправдав ці очікування. Своєю творчістю Burshtyn продовжують сягати прадавньої міфологічної та історичної спадщини, підтримуючи у піснях нового альбому український дух, що гартувався протягом століть та набув одного зі своїх black metal втілень у шести композиціях ‘Чорториї’.

Рецензія на альбом ‘Чортория’ на Daily Metal

Bandcamp

Colotyphus – Before the Sunrise

Дуже короткий EP, що містить, по суті, один atmospheric black metal трек з ембієнтними інтро і аутро, а також кавер на Burzum. Прекрасний у своїй атмосферній лаконічності, Before the Sunrise здобув своє місце серед цьогорічних українських релізів – не в останню чергу завдяки своєрідній інтерпретації “Han Som Reiste”, яка вже сама по собі робить цей EP вартим уваги.

Bandcamp | YouTube

Eskapism – Reminiscence

Ще один атмосферний black metal реліз від проєкту, що знається на її – атмосфері – створенні. Eskapism продовжують свій впевнений релізний рух, і після повноцінного альбому і EP в 2019 випустили новий міні-альбом у серпні 2020. Невелика кількість треків компенсується їх тривалістю, тож при бажанні ‘Reminiscence’ міг цілком отримати статус повноформатного. Але це все не так вже й важливо – справді має значення лиш те, що нова робота Eskapism вкотре гідно представляє темний, але водночас мелодійний бік української сцени.

Bandcamp | YouTube

Ezkaton/Solitude.m – Campfire of None

Реліз, що – як і годиться спліт-альбому – складається із двох різних релізів. Об’єднані концепцією пост-апокаліпсису і деякими спільними учасниками, два проєкти (обидва – анонімні) перетнули свої шляхи заради випуску цієї роботи. Власне, для одного з них цей шлях тільки почався – три треки, представлені на спліті, стали першими випущеними композиціями для Solitude.m. Що ж до частини Ezkaton, особливою її робить вплетена у depressive black metal симфонічність, кульмінацією якої стає медитативна “The Grace” – чарівна і безтурботна, коли не сповнена криками відчаю і безвиході.

Bandcamp – частина Ezkaton, частина Solitude.m | YouTube

Haspyd – Перехрестя двох вітрів

Не може бути року, коли сцена українського folk metal не видала б у світ нові релізи. Цього разу черга за харківськими Haspyd із їх другим повноформатним альбомом. ‘Перехрестя двох вітрів’ охоплює різні історичні періоди буремного життя рідного краю і, як і диктують закони жанру, містить у своєму музичному матеріалі кілька народних інструментів, що опинилися у тих чи інших композиціях не випадково. Також на альбомі присутні пару спільних треків, записаних з представниками гуртів Херсонщини. ‘Перехрестя двох вітрів’ має бути цікавим не тільки для поціновувачів жанру – в деяких моментах хлопці, зокрема, схиляються до death metal, та й загалом привносять до релізу різноманітність.

Інтерв’ю з гуртом Haspyd на Daily Metal

Bandcamp | YouTube

Hate Forest – Hour Of The Centaur

Слова є зайвими щодо цього альбому. Несподіване повернення наприкінці року, що саме по собі вже додало рядків до світової історії жанру. Харківський титан black metal прокинувся із тривалого сну – і він так само могутній, як і два десятиліття тому.

Bandcamp | YouTube

Hell:on – Scythian Stamm

Перший за 5 років повноформатний альбом представив восени запорізький death metal гурт Hell:on, створивши заради цієї справи лейбл Hell Serpent Music. Та історія з власним лейблом стала лише прямим наслідком нестабільності поточного року. Альбом про скіфів Scythian Stamm мав вийти на одному з найбільш старих важких лейблів Європи Hammerheart Records, з яким Hell:on підписали контракт раніше у 2020. Обставини відтермінували співпрацю, і реліз вийшов самвидавом, проте зовсім не можна сказати, що він лишився непоміченим. Як і кліп на останню композицію альбому, в якій Hell:on поклали на музику “Заповіт” у перекладі англійською.

Рецензія на альбом ‘Scythian Stamm’ на Daily Metal
Відеоінтерв’ю з гуртом Hell:on на Daily Metal

Bandcamp | YouTube

Ignea – The Realms of Fire and Death

Цей концептуальний альбом про вогонь і смерть від гурту, який останнім часом позиціонує свій жанр як melodic metal, не відходячи при цьому і від oriental мотивів у творчості, вже отримав свої здобутки за результатами 2020. До цього релізу Ignea йшли кілька років, випустивши по дорозі три солідних відео. Фінальний результат вийшов гідним очікувань. Окрім всього іншого, він містить і перший україномовний трек гурту – “Чорне Полум’я”.

Bandcamp | YouTube

I Miss My Death – Mysto

Новий альбом від IMMD – це прогулянка містом. Вона починається під каштанами на нічних вулицях і простягається схилами над Дніпром, Голосіївським лісом, завертає до кількох споруд, оповитих містичними легендами, та завершується на Лисій горі разом із тою, Майстерівською Маргаритою. ‘Mysto’ стоїть окремо як у загальному переліку symphonic metal альбомів з класичним поєднанням вокалів «beauty and the beast», так і, певно, завжди стоятиме окремо і у творчості самого гурту – у 2020 вони випустили повноформатну, прекрасну історію, яка – не тільки про музику, а перш за все про Київ.

Ефір з гуртом I Miss My Death на Радіо GARTA

YouTube

Khors – Де Слово Набуває Вічності

Побудований навколо історії харківського будинку «Слово» і на основі лірики поетів, що зустріли свою трагічну долю в його стінах, ‘Де Слово Набуває Вічності’ став одним з найпомітніших українських релізів 2020-го року. З музичної точки зору самі Khors називають сьому повноформатну роботу найбільш зрілим своїм альбомом, що «є синтезом між ‘Return To Abandoned’ і ‘Night Falls…’ в плані побудови композицій і атмосфери».

Рецензія на альбом ‘Де Слово Набуває Вічності’ на Daily Metal
Інтерв’ю з гуртом Khors на Daily Metal

Bandcamp | YouTube

Mørkt Tre – Земля забута богом і людьми

Альбом ‘Земля забута богом і людьми’ запрошує на сховані у тінях дерев стежки гірських лісів, на полонини, осяяні слабким місячним світлом, і у ті сповнені містикою куточки Карпат, де досі чутні відголоси давно забутих традицій. Західноукраїнський black metal відомий своїм, певно вже успадкованим крізь покоління гуртів, мистецтвом розповідати своєю музикою таємничі історії регіону, і другий повноформатний альбом Mørkt Tre продовжує цю справу.

Bandcamp | YouTube

Natural Spirit – Під Серпом Часу

Довгоочікуваний реліз, шлях до якого тривав дев’ять років. Альбом, як і його обкладинка, містить багато образів і відсилок – лідер гурту Олег Кірієнко розповідає, що черпав їх із бесід з людьми різних вірувань та світоглядів. У folk-pagan наповненні ‘Під Серпом Часу’ чергуються як важчі композиції, так і ті, до яких можна без докорів сумління застосувати означення хітових – як, наприклад, “Гори, Палай!”, на яку Natural Spirit випустили кліп (щоправда, ще у 2019 році).

Інтерв’ю з гуртом Natural Spirit на Daily Metal

YouTube

Огнеколо – Шлях Воїна

Свою першу повноцінну роботу після двох демо-релізів, що вийшли ще у 2010-2011 роках, врешті представив на початку минулого року івано-франківський pagan проєкт Огнеколо. І якщо український black metal з натяками на етнічні слов’янські мотиви – це те, що знаходить відгук всередині вас, знайде його і ‘Шлях Воїна’, який є безумовно тим, що можна очікувати від такого релізу.

Bandcamp | YouTube

Precambrian – Tectonics

Піднявшись із глибин харківського андеграунду, Precambrian веде свою непохитну розповідь про найдавнішу і найтривалішу частину історії Землі. 5 треків, кожен із яких закінчується раптово, поєднуються у беззаперечний маніфест того, чим є black metal у своїй первісній цілковитості.

Bandcamp | YouTube

Raventale – Planetarium II

Нову, вдруге космічну сторінку своєї подорожі відкрив на початку вересня київський atmospheric black metal проєкт Raventale. ‘Planetarium II’ відрізняється як від минулорічного ‘Morphine Dead Gardens’, чия меланхолійна прогулянка була сповнена в’язким і всепоглинаючим відчаєм doom metal, так і від свого концептуального попередника Planetarium 2017-го. Цілком ймовірно, що на звучанні нового релізу позначилися і внутрішні зміни у проєкті – Astaroth Merc вирішив продовжити роботу над ним самостійно. Тож поки ‘Planetarium II’ простягає свою історію між сяйвом Уранії та позачасовими Храмами, питання щодо майбутніх творчих втілень Raventale лишається відкритим.

Рецензія на альбом ‘Planetarium II’ на Daily Metal

Bandcamp | YouTube

Schizogen – Spawn of Almighty Essence

Нищівно злий реліз родом із brutal death metal сцени. Для вже вельми примітного гурту Schizogen ‘Spawn of Almighty Essence’ – лише другий повноформатний альбом, а його вихід був підтриманий як американським лейблом Willowtip Records, так і великою промо-платформою Slam Worldwide.

Bandcamp | YouTube

Severoth – Vsesvit

Серед цілого ряду цьогорічних українських релізів, що розкривають атмосферну сторону темної музики, ‘Всесвіт’ є однією з безумовних перлин. Змінюючи півтіні надії та відчаю, перемежовуючи блекову складову із кришталево-зоряною мелодійністю, Severoth своїм п’ятим альбомом розповідає власну історію та водночас закликає слухача почути для себе відтінки життя. В основу однієї з композицій релізу – “Порожнеча” – покладений вірш Василя Стуса.

Bandcamp | YouTube

Shadows Ground – Wanderer

Одразу два релізи – EP Occultus Maiestatis та повноформатний альбом Wanderer – представив у 2020 році black metal проєкт Shadows Ground, історія якого розпочалася більше 20 років тому. До німецького лейблу Schattenkult Produktionen, з яким гурт співпрацює із 2016-го, та до слухачів музика Shadows Ground мандрує із глибин андеграунду Донеччини – народжена у Макіївці, вона виходить у світ під українським тризубом.

Bandcamp | YouTube

Vae Solis – Created in the Dark

Шлях життєвий привів також заснований у 1998-му проєкт Vae Solis із Кривого Рогу до польського Вроцлава, а творчий – до дебютного повноформатного релізу лише у 2020-му році. Втім, гурт продовжує позиціонувати себе як український, а альбом Created In The Dark пропонує сповнену темною симфонічністю історію про світ, де світло лишилося легендою, а Хаос є основою буття.

Bandcamp | YouTube

Ygg – The Last Scald

Проєкт-породження харківської сцени, що здобув свій статус разом із виходом першого однойменного альбому в 2011-му і багато років зберігав стримане мовчання. Після кількох живих виступів починаючи із кінця 2018-го, вони повернулися до студії, щоб ‘The Last Scald’ продовжив славну розпочату справу та поєднав у єдиному потоці подихи вітрів різних культур.

Bandcamp | YouTube


Також радимо послухати:

Autumnia – …And Your Autumnia
Cthulhu Rise – Last
Gjallarhorn – Memories, Nightmares, Ash
Goatreich – Godfetor
Korypheus – Over The Rainbow
nug – Alter Ego
Octopus Kraft – Null
Paganland – Galizier
Setoml – Reincarnation
svrm – Занепад
Thy Despair – The Song Of Desolation
Totenrune – Towards the Universe