Oskar Dronjak (HammerFall): Heavy metal – моя кров!

Наприкінці лютого гурт HammerFall зіграє в Києві вперше за десять років: їхній перший виступ в Україні відбувся аж у 2010 році в рамках Global East Festival.

Перед шоу, на яке чекає купа українських фанів heavy metal, ми поговорили з засновником та гітаристом гурту Oskar Dronjak. Отже, коротко про останній альбом HammerFall ‘Dominion’, heavy metal та спогади з першого шоу в Україні (спойлер: вельми нечисленні).

Привіт! З вами український вебзін Daily Metal. Дякую за можливість взяти це інтерв’ю!

Як відомо, це – ваш другий приїзд до України. Чи пам’ятаєте ви свій перший візит до нас? 

Щиро кажучи, з того шоу я пам’ятаю дуже мало. Ми їхали туди поїздом, був фестиваль, на якому грали Venom. Ось і все, справді. Але я дійсно хочу зарядитись новими спогадами вже на цьому тижні!

У кількох інтерв’ю ви згадували, що при роботі над альбомом ‘Dominion’ ви пробували різні підходи до написання пісень. Наприклад, ви їх створювали у дорозі. Чи важко було працювати над альбомом?

Цього разу весь процес створення пісень був дуже приємним. Написання Built to Last видалось дуже стресовим, зокрема під кінець, тож цього разу я почав сильно заздалегідь. Я пришвидшив темп написання, і для всіх нас це був виклик самим собі. Мене дуже здивувало, наскільки легко було перенаправити адреналін від туру та майже щоденних концертів у написання пісень. Я би сказав, що створив мінімум 50% матеріалу поза моєю студією, де зазвичай пишу всі 100%. Це дуже гарно спрацювало, і, здається, результат говорить сам за себе.

В альбомному буклеті (як і в кожному відео) перед кожною піснею є коротенька фраза. Що це: ваші власні слова, чи чиїсь цитати?

Коли Joacim (Сans, вокаліст гурту) написав більшу частину текстіві, він відчув, що буде доречним додати короткий рядок, аби підсумувати кожну пісню. Кожен слухач може сформувати свою власну думку стосовно змісту текстів, але такі фрази – щось на зразок підказок до Joacim-ових ідей.

Ваша пісня “Second To One” записана дуетом з Noora Louhimo з гурту Battle Beast. Можете розказати детальніше про цей дует? Чиєю ідеєю було запросити Noora? Як вам було з нею працювати?

В Joacim-а була ідея зробити цю пісню дуетом, але на альбом ми записали її лише з його вокалом. Коли з’явилась ідея провести європейський тур разом із Battle Beast як зі спеціальними гостями, природньо було запропонувати Noora заспівати цю пісню дуетом. Робота з нею була приголомшливою: дуже чутливою та ретельною, а її голос і справді не з цього світу. Він дуже, дуже добре поєднується з голосом Joacim-а, тож тепер ми щовечора граємо цю пісню вживу, коли маємо спільні виступи.

На вашу думку, чи можна у 2020 році створити і сказати у heavy/power metal щось абсолютно нове? Чи може цей жанр принести в майбутньому якісь несподіванки? Чи він навпаки: перетворився на абсолютно сформований, передбачуваний та консервативний жанр?

Я не знаю, і мене це не хвилює. Я люблю heavy metal, не замислюючись, чому саме, і не шукаю для цього ніяких екзистенційних причин. Heavy metal – це моя кров. Ось так от просто.

Кілька років тому ви турили разом з Sabaton, які супроводжували вас як спеціальні гості. В кінці 2019 все було навпаки: HammerFall грали як спеціальні гості в ході Sabaton-івського туру Північною Америкою (мається на увазі ‘The Great Tour’ – прим.ред.). Чи було для вас важко бути артистом сапорту, особливо для, скажімо, «молодшої» банди?

Успіх гурту Sabaton беззаперечний, а ми зараз – зовсім інакший гурт, ніж був десять років тому, коли ролі були інакшими. Звичайно, як і вони. Але відповіддю на ваше питання буде: ні, це зовсім не було важко. Вони всі – надзвичайні хлопці, і ми дуже добре ладнаємо, і для нас це була можливість показати їхнім шанувальникам, що таке HammerFall. Це був справді – вибачте за каламбур – Великий тур!

У вас дуже широка дискографія. Чи існує пісня, або навіть кілька, яку люди досі хочуть почути, але ви вже від неї втомились, чи вам нудно, бо ви вже забагато разів її грали?

Я знаю, що в публіки є певні очікування стосовно того, які пісні ми «повинні» грати, і є жменька пісень, які ми аж «мусимо» грати. Але набір заголовків довгий, і ми скористалися можливістю досипати кілька перлин, які ми не грали дуже давно, чи навіть ніколи. Це не лише заради нашого власного психічного здоров’я, але й аби не бути занадто передбачуваними. До того ж я впевнений, що в нас є багато-багато пісень, які легко могли б зайняти місце в сет-листі. Якщо я, наприклад, піду на Judas Priest, вони можуть злабати практично будь-яку пісню будь-якого зі своїх альбомів, і мені це сподобається. Я розраховую на те, що наші шанувальники почуваються так само.

Щодо вашого маскоту, паладіна Гектора. Чи не думали ви колись створити про нього комікс, чи відеогру? Музика HammerFall дуже кінематографічна, і, здається, з неї може вийти крутий саундтрек!

Найближче до цього ми підійшли в 2002 році, коли вийшов альбом Crimson Thunder. Тоді ми створили його коміксову версію. Відеогра також кілька разів обговорювалась за всі роки, і я згоден, що для наших пісень і візуальних образів є дуже багато відкритих можливостей. Але наразі нічого з цього ще не було реалізовано.

Сьогодні метал змінюється та розвивається. Разом з цим, люди досі слухають метал 80-х, і багато гуртів хочуть мати звучання, як у 80-ті. Як ви гадаєте, чому так відбувається?

Тому що люди дуже схильні до ностальгії, а heavy metal був великою частиною їхнього дитинства. Вони завжди повертаються до того, що звучить знайомим, і що змушує їх почуватись добре. Гадаю, справа саме в цьому. Багато речей з вісімдесятих стали культовими, але музика точно на це заслужила. Але heavy metal як жанр також винятково могутній, і ти або з ним, або ні. Тобто, ти або любиш його, або він тобі байдужий. І якщо ти ним проникся, ти, скоріше за все, не шукатимеш способу його позбутись.

І останнє, банальне питання: чого можуть українські фани чекати від шоу?

Чекайте на пекельно енергійний виступ, на шоу, яке – ми  гарантуємо! – не залишить жодного фаната heavy metal байдужим чи розчарованим. Ми гратимемо пісні за всю свою кар’єру, і звучатимемо в тисячі разів краще, ніж будь-коли. Тож зберігайте бадьорість, Тамплієри України, ми наступатимемо важко і швидко, і буде славно!

Квитки на київський концерт: https://concert.ua/uk/event/hammerfall
Зустріч концерту на Facebook: https://www.facebook.com/events/416088212678970

Переклад: Аліна Ларіонова