Розмова із Mikael Stanne (Dark Tranquillity)

Сьогодні Dark Tranquillity вперше за тривалий час зіграють у Києві та представлять новий альбом ‘Moment’. В якості розігріву перед концертом маємо для вас інтерв’ю з фронтменом гурту Мікаелем Станне – про музику (навіть про новий альбом Iron Maiden), волонтерство, пиво і творче натхнення.

Мікаелю, це вже не перший ваш візит до України. Що вам запам’яталось із попередніх?

Так, ми багато разів грали в Києві, трохи менше – у Львові, але це теж було круто. Тут завжди крутий натовп, гарна енергія, прекрасні міста, і тут живе декілька моїх друзів, тому я мав можливість побачити ваші міста, і вони стають все красивішими, ваші бари і ресторани. Я дуже люблю сюди повертатись, виступати на українських сценах – це фантастично!

Одразу хочу задати Вам складне питання. Кожен український школяр знає історію гетьмана Івана Мазепи, який став союзником шведського короля Карла ХІІ проти російського царя Петра І. Чи вивчають цю історію в шведських школах і чи згадують про гетьмана Мазепу?

Чесно – я не впевнений, бо я занадто давно вчився в школі. Я знаю, що Карл ХІІ багато воював, і в Україні теж, але всіх подробиць не пам’ятаю. Але моя 17-річна донька дуже любить історію, вона багато знає про Карла ХІІ, обов’язково поцікавлюсь у неї, адже це дуже цікава сторінка історії.

Ви є знаним меломаном і щодня намагаєтесь слухати щось нове.

Так. Настільки, наскільки я можу. Щоп’ятниці я обов’язково намагаюсь промоніторити усі нові новинки в металі, прог-металі чи інших екстремальних чи незвичайних жанрах. Це приносить мені радість, я дуже люблю колекціонувати платівки, відкривати нові гурти, мені подобається інді, подобається олдскул, там є багато гуртів, про які я не знаю. Також я люблю підтримувати музикантів, купувати записи, які мені подобаються, чи їхні футболки, бо знаю, як багато це значить. І коли я знаю, що наступного дня зможу цілий день слухати музику – це просто фантастика!

А яким був ваш перший прослуханий запис?

Перший? Хм. Мій батько був великим фанатом року, він слухав Tom Jones, Rod Stewart, ABBA, тому я ріс на такій музиці. Коли мені було 6-7 років, я вперше почув Black Sabbath. А першим альбомом, який я купив за власні гроші, була касета Iron Maiden Powerslave. Тоді я приніс свій касетний магнітофон до школи, і коли цей запис зазвучав, це стало початком моєї великої дружби із хеві-металом.

Так, це дійсно великий альбом Iron Maiden!

І він досі мій найулюбленіший!

А що Ви можете сказати про їх новий альбом?

О, він теж мені дуже сподобався. Я купив екземпляр з лімітованого випуску на вінілі, з прекрасними ілюстраціями. Я слухав його по дорозі в Туреччину, і він дуже сильний, я не можу повірити, як вони стільки років залишаються такими креативними! Не можу дочекатись літа, щоб побачити їх наживо!

А чи не виникало у вас бажання із вашим гуртом чи у якомусь сайд-проєкті записати великий епічний альбом з піснями на 10 хвилин і так далі?

Я граю в трошки іншому гурті, але дуже люблю таку музику, прог-рок і концептуальні альбоми з 20-хвилинними піснями, але як для співака це не дуже весело і має певні складнощі, як би я не любив довгі альбоми. Але в майбутньому немає нічого неможливого.

Це було б надзвичайно цікаво – епічний концептуальний альбом у стилі мелодік-дез метал. А який ваш улюблений прог-альбом?

Напевно, це альбом Yes ‘Close to the Edge’. Це запис, який я багато разів купував у різних міксах та версіях, і він анітрохи не набридає мені.

А чи можете Ви сказати, що прог вплинув на Вашу музику?

Я думаю, наш другий альбом, The Gallery, мав впливи прог-металу. Тоді з’явилось багато нових класних гуртів, як Dream Theater чи шведи Anekdoten і Änglagård, в них був чудовий проговий матеріал. Я дуже багато слухав їх, а також Atheist, Death, це впливало на наше сприйняття, ми росли технічно. Інколи це було нашим викликом – зіграти якийсь їхній матеріал. Це було дуже цікаво, але з часом ми почали більше вкладатися в емоційну сторону музики, хоч і продовжуємо слухати прог-рок.

Мікаелю, що для Вас важливіше: атмосфера чи емоції?

Для мене – емоції. Я думаю, це те, заради чого я слухаю музику. Відчути щось, або сказати так, щоб усі це зрозуміли, навіть іншою мовою. Тому я завжди відчував якийсь емоційний зв’язок зі своїми улюбленими музикантами чи навіть записами. Коли ми записуємо щось, я намагаюсь показати те, що відчуваємо ми, що відчуваю я сам. Це дуже важлива частина для мене, особливо коли я стою на сцені і відчуваю, що люди переді мною не знають текст або не розуміють слова, але розуміють, що ми хочемо сказати. Те ж саме відбувається, коли ми граємо нові пісні або старі, які довго не грали, але я відчуваю, наскільки вони важливі для мене, бо в такі моменти вони нагадують мені, через що я пройшов. Я люблю це. Тому емоції – понад усе.

Популярною є практика, коли гурт їде в святковий тур до власного ювілею чи річниці виходу якогось альбому. А у вас тут і 30-річчя Dark Tranquillity, і 20-річчя альбому ‘Damage Done’. Чи не було у вас таких ідей?

Це складне питання для мене. З одного боку, мені дуже подобається, коли гурт грає цілий свій альбом, кожну пісню. Це просто чудово. Це весело – повернутися до своїх старих пісень, ти ніби відкриваєш їх заново. В той же час, я люблю міксувати старі та нові пісні, щоб скомпілювати по-справжньому цікавий сет. Інколи ми просто так граємо кілька пісень із якогось старого альбому, який вийшов років 25 тому, але грати цілий альбом мені самому було б якось не ок. Ми щасливі мати таких фанів, які дуже довго з нами, але приймають наші нові альбоми так само, як старі. Звичайно, кожен має свій власний улюблений альбом, але я все одно не думаю, що нам дійсно варто грати за раз лише один альбом. Тому поки ми такого не плануємо. Можливо, через декілька місяців цього туру ми захочемо змінити все і повністю переробити концепцію, але сьогодні у нас буде декілька нових пісень, а будуть і пісні, яким по 10 років, 15 або й більше. І нам дійсно хочеться їх зіграти!

І ми почуємо декілька цих нових пісень в Києві?

Так, і декілька нових, і декілька старих, з періоду 1995-2000. Це буде класний і по-справжньому довгий сет. За два роки ми сильно скучили за концертами.

Після такого часу всі пісні здаються новими піснями!

Так, вони і будуть новими! У нас в гурті є нові люди, і тому деякі старі пісні зазвучать по-новому. Не я, звісно, я просто скрімлю, але ці хлопці грають просто фантастично!

За останні 5 років до Dark Tranquillity прийшло багато нових людей. Чи змінився якось процес написання пісень?

Так, звісно! Цей процес і сам по собі змінювався за 30 років. Можна сказати, кожен альбом був особливим, бо для одного більше писав Ніклас (Niklas Sundin, гітара – прим.), для другого – Мартін (Martin Henriksson, бас-гітара/гітара – прим.), для третього – Андерс (Anders Jivarp, барабани – прим.), і так завжди. А щодо двох останніх альбомів, то змін було ще більше, багато пісень написали Мартін (Martin Brändström, клавішні – прим.) і Йохан (Johan Reinholdz, гітара – прим.). Ми завжди стараємось кооперувати різні ідеї, але зберігати наш звук. Не хочемо змінювати дуже багато, але ж це надзвичайно круто – працювати з новими людьми, інтерпретувати їхні ідеї і отримувати матеріал, якого не могло б бути раніше. Тому я надзвичайно в захваті від того, яким вийшов Moment, і мені цікаво, яким же вийде наступний альбом, бо у нас вже є багато планів та ідей, що можна зробити і як ще використати талант наших музикантів.

 А як пишуться пісні The Halo Effect і Grand Cadaver, Ваших нових гуртів зі старими друзями?

О, вони дуже різні. В Grand Cadaver всю музику створив Алекс (Alex Stjernfeldt, гітара – прим.), а я написав тексти буквально за день, і потім за кілька днів ми усе записали. Це було дуже швидко і дуже просто, але ми вклали туди всю пристрасть, і вийшла музика з чудовим вайбом, в яку ми просто закохались!

Із The Halo Effect ситуація була іншою, він стартував як сайд-проєкт. Декілька пісень написав Ніклас (Niclas Engelin, гітарист In Flames – прим.), і декілька пісень написав Єспер (Jesper Strömblad, гітарист In Flames – прим.). Ми записали кілька пісень як демо, розіслали лейблам, а вже тоді записали весь альбом. Запис проходив легко і весело, я вже не можу дочекатися, коли ми зможемо представити нові сингли, бо ми вклали в них всю душу!

Дякую! Завжди було цікаво дізнатись, як проходить запис в таких проєктах.

Так, вони завжди різні! У The Halo Effect хлопці добре знають один одного, грають разом не один рік. Ніклас має свій стиль, і Єспер має свій, а разом вони роблять справжню магію струн! Супергурти дають можливість справжнім майстрам зібратись разом і створити щось особливе. А ще, брати участь в чомусь такому – це завжди весело!

Нік Голмс із Paradise Lost нещодавно зробив гостьовий запис на альбомі українського гурту, 1914. Чи могли б Ви у майбутньому записатись з якимись українським гуртом?

Ого, це круто! Я не знав про це, але обов’язково послухаю, бо це два чудових колективи! Я сам часто брав участь в такому, особливо зараз: всі ці два роки я намагався якомога частіше говорити «так» різним речам, і встиг записати голос для багатьох метал-гуртів, відеоігор (мова йде про гру “Metal: Hellsinger” – прим.), кавер-версій, і все це принесло мені море задоволення!

А я знаю, що ще приносить Вам задоволення: це пиво, вірно?

О, тааак! Я завжди намагаюся скуштувати якесь місцеве пиво, коли приїжджаю кудись на концерт. Дуже люблю крафтове пиво з цікавим смаком. Я маю багато друзів, які надсилають мені пиво з усього світу. Де б я не був, мені пропонують пиво, або я й сам шукаю його в місцевих барах чи пивоварнях, бо дуже ціную локальні особливості у пиві… Так, у мене дійсно є велика пристрасть до пива!

Тоді в мене є ще одне запитання. Поділіться секретом: як Ви при цьому всьому утримуєте чудову фізичну форму?

Я постійно в русі: наступного року в нас буде тур на 6-7 місяців, а ще я займаюсь бігом і воркаутом, і це займає досить багато часу. І взагалі, пити багато пива – це небезпечно для здоров’я. Інколи я навіть думаю, що було би простіше просто перестати пити пиво… Але потім я перестаю про таке думати.

Ви вже 30 років займаєтесь музикою, де Ви берете на це мотивацію? Ви дійсно настільки любите музику?

Так! Це, взагалі, дуже гарне питання. Ти можеш займатися музикою, щоб заробляти на ній багато грошей, або ти так спілкуєшся з друзями, або ти просто любиш грати на гітарі чи співати… А для мене – це всі ці речі одразу! Я люблю писати пісні, люблю виражати себе в співі і текстах, я люблю зависати з друзями, люблю виступати перед натовпом, спілкуватися з авдиторією, доносити до них свої почуття. Дуже люблю подорожувати, бачити нові міста, нові місця, нову публіку. Завдяки музиці я побачив світ, побачив людей. І тому це – частина мене. Я обожнюю писати, записувати, виконувати. Інколи це буває складно, інколи в творчому процесі ти відчуваєш справжню фрустрацію, інколи ти буваєш виснажений після туру, і все, що ти хочеш – це побути вдома з сім’єю, але твій гурт навіть такі моменти може зробити приємними і веселими. І моя мотивація в тому, що я люблю те, чим займаюсь, кожен аспект!

Але чи не задумувались Ви, ким би могли бути, якби не стали музикантом?

Так, звісно! Коли я лише починав грати в групі, в 14-15 років і після, встиг попрацювати на різних роботах. Але що мені дійсно подобалось, так це працювати у центрі денного догляду, де я піклувався про дітей, людей похилого віку та людей з інвалідністю. Останні 15 років, коли я вдома, а не в турах, то продовжую працювати волонтером. Мені подобається допомагати людям. Також міг би працювати в чомусь іншому, пов’язаному з мистецтвом або дизайном. Дуже-дуже захоплювався таким у дитинстві, та і зараз, хоч і не маю особливих навичок, але мене притягує візуальний аспект музики і все, що пов’язане з дизайном. Тож я хотів би навчитися цьому і думаю, це теж могло би стати моєю професією.

Чи можете Ви дати якусь пораду молодим музикантам?

Практикуйтесь, наче навіжені. Будьте тими, ким хочете стати, розумієте? Репетируйте постійно. Записуйтесь побільше, але надто сильно не поспішайте: краще попрацюйте над своєю музикою. Попрацюйте над власним стилем, перш ніж записувати перші демо. Тим більше, сьогодні зробити запис – це зовсім не складно, але важливо зробити це так, щоб бути оригінальним. Я бачив багато гуртів і чув багато записів, у яких відчувається колосальна робота, але які так і не зрозуміли, що ж вони хотіли сказати. Тому будьте оригінальними. Ось що дійсно важливо!

Дякую Вам за відповіді! Бажаю Вам чудового шоу сьогодні!

Не можу вже дочекатися! Побачимось на концерті! Let’s get it started!

Коли: 22.11, 19:00
Де: ‘Atlas, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 37-41
Квитки: https://concert.ua/uk/event/dark-tranquillity

Зустріч події на Facebook:
https://www.facebook.com/events/3619124904806052

Титульне фото: Юрій Зимовін


Якщо Вам подобається те, що роблять Daily Metal і Радіо GARTA, Ви можете підтримати нас на Patreon.

Become a Patron!