Jarun: ми пишемо про смерть і божевілля

Jarun – польський black metal/folk/alternative з міста Новий Сонч. Спочатку це був сольний проект Zagreus, що розпочав діяльність у 2008 році, а у 2010 перетворився на повноформатний гурт. Дебютний альбом – ‘Pod Niebem Utkanym z Popiołu’ (2015), а у 2017 гурт випустив ще один – ‘Sporysz’.

Daily Metal поспілкувалися із засновником гурту Jakub Olchawa, аби розповісти вам трохи більше про їх музику, погляди на творчість, а також про те, як на польський колектив вплинула українська black metal сцена.

‘Sporysz’ – це своєрідна хвороба злаків, а назви композицій, як Jesień wieczności, Sny jak ziemia, sny jak rzeka, лише змушують глибше зануритися у похмурість альбому. Що ви хотіли донести цим альбомом?

‘Sporysz’, як і всі наші попередні альбоми, насправді досить похмурий, меланхолійний і сумний. Як наша музика, так і тексти пісень завжди мали такий характер. Я думаю, що це просто відображає мій власний духовний світ, тому що я основний композитор і автор всіх текстів.

Так чи інакше, з самого початку ми намагалися підняти досить серйозні і часто складні теми, які наштовхують на роздуми. Ми пишемо про смерть, про божевілля, весь широкий спектр людських почуттів і емоцій. Через музику ми малюємо картини, розповідаємо історії, але ми не хочемо бути проповідниками виявлених для нас істин. Ми не просуваємо жодної ідеології, ми ні до чого не спонукаємо.

При написанні тексту пісні я зазвичай посилаюся на зображення та метафори, що стосуються природи, і, можливо, це ключ до розуміння того повідомлення, яке я хотів би донести. Людина і природа, яка її оточує. Почуття, емоції, думки, все, що входить у зміну сезонів, у вічне незмінне коло…

Мені дуже хотілося б, щоб усі наші твори кожен інтерпретував по-своєму, щоб слухач міг знайти те, що хоче знайти в них.

Тексти Jarun написані польською, але це не заважає слухачеві будь-якої країни сприймати глибину музики. Чому ви виконуєте польською мовою? Так легше писати текст, або, можливо, ви таким чином пропагуєте національну ідею?

Чесно кажучи, головна причина, чому я пишу польською, – це бажання виразити мої почуття та емоції якомога повніше і глибше. Слова відіграють дуже важливу роль у наших піснях, і з самого початку я хотів, щоб у них був сенс, щоб вони не просто були частиною музики.

Jarun – не перший мій гурт. У попередніх я також відповідав за тексти пісень, але потім став писати англійською мовою. Причинами цього були як характер музики, яку ми створювали в той час, так і бажання вписатися у світ ширшої аудиторії. Метал-музику зазвичай пов’язують саме з англійською мовою. Кілька гуртів намагалися створити пісні на своїх рідних мовах, і ті, що робили це, зазвичай не ставали надто популярні. На щастя, з часом світ почав змінюватися, і я повинен визнати, що це полегшило мені завдання вирішити, якою мовою я повинен писати. Спочатку я трохи замислювався, але, на щастя, прийняв правильне рішення.

Не можна заперечувати, що я також певною мірою надихнувся українською сценою. У якийсь момент я дуже зацікавився такими гуртами, як Nokturnal Mortum, Lucifugum та Dub Buk, вони стали моїми улюбленими. Оскільки вони співали рідною мовою, я вирішив теж спробувати.

Звичайно, є й багато інших виконавців з різних частин Європи та світу, які пишуть на своїх мовах і впливають на мене. Це румунський гурт Negură Bunget, латвійці Skyforger, не кажучи вже про численні групи зі Скандинавії.

Повертаючись до запитання… Звичайно, легше писати власною мовою, особливо якщо ви хочете внести щось важливе та значне у свої тексти. Я розумію, що це значною мірою обмежує потенційну аудиторію, але це та ціна, яку я готовий заплатити. Щоб виправити це, я також планую перекласти всі наші тексти англійською мовою. Я сподіваюсь, що це спонукає деяких наших фанів краще зрозуміти нас.

І щоб повністю вичерпати цю тему… Той факт, що наші тексти є польською мовою, не має нічого спільного з політикою та ідеологією. Ми прагнемо зробити наше послання універсальним, глибоким і реальним. Будучи музичним колективом, ми залишаємось в стороні від будь-якої націоналістичної або іншої ідеології.

Якщо подивитися на сторінку гурту на Facebook, то ви зараз досить активні в Польщі. Чи плануєте поїхати в інші країни?

Насправді, ми мали багато концертів за останній час. З очевидних причин ми в основному граємо в Польщі. Тут ми маємо найбільше контактів, простіше організувати щось, знайти інші гурти, щоб грати разом, знайти відповідні клуби тощо. Звичайно, ми іноді їдемо за кордон, але найчастіше відвідуємо південних сусідів. Ми вже грали багато концертів як у Чехії, так і в Словаччині. Ми живемо на півдні Польщі, і найпростіше рухатися в цьому напрямку. На жаль, у нас є різні обов’язки: робота, сім’я, навчання, і іноді нам важко знайти вільний час для концертів і організувати все це.

У будь-якому разі, у наших планах восени влаштувати багато концертів, на жаль знову здебільшого в Польщі. Ми будемо раді зіграти кілька концертів за межами нашої країни, відвідати місця, де ми ще не були. Я думаю, ми повинні почати шукати серйозне концертне агентство або промоутера, який допоможе нам розширити діяльність.

Ви коли-небудь були в Україні?

На жаль, ні. Я планував поїздку протягом тривалого часу, але мені це все ніяк не вдається. Я люблю гуляти в горах, особливо в диких і рідковідвідуваних іншими людьми, тому мені подобаються Українські Карпати. Говерла знаходиться в моєму списку вершин, на які мені дуже хотілося б піднятися.

Звичайно, я також хотів би відвідати Україну з Jarun. Особисто я знаю багато людей з України, багато з них навчаються і працюють у Кракові. Зазвичай вони дуже дружні і приємні люди. Я думаю, що поїздка в Україну буде для нас класним досвідом.

Що ви можете сказати про польську метал-сцену?

Звичайно, як і в майже кожній країні, метал в Польщі – це ніша, що має порівняно вузьку групу відданих шанувальників. Але в той же час ми можемо похвалитися дійсно великою кількістю чудових колективів, добре відомих у всьому світі. Досить згадати Behemoth, Vader або Decapitated. Є також багато гуртів, які, хоча і з’явилися відносно недавно, вже ввійшли у свідомість широкої групи людей, наприклад Mgła чи Batushka.

Я стежу за цією музикою, насамперед як фанат, але і як творець, і я бачу, як вона розширюється в моїй країні. На кожному кроці з’являються нові, чудові гурти, що представляють все ще вищий і вищий рівень. Також є безліч журналів і веб-сайтів, що рекламують цей тип музики. Я думаю, що немає чого турбуватися про стан метал-сцени у Польщі 🙂

Кілька місяців тому ви заявили, що вийде кліпу на пісню Sporysz. Цей тизер дуже похмурий, в кращих традиціях металу. Коли можна очікувати сам кліп?

На жаль, з моменту появи тизера мало що змінилося. Кліп все ще знаходиться на стадії продакшена, і, чесно кажучи, я не можу сказати, коли він буде готовий. Студія, яка відповідає за це, дуже зайнята іншими проектами, і наш не є пріоритетом, тому що весь кліп був знятий як друзям. Оплата за працю над ним – це просто пляшка хорошого віскі 🙂 Ми сподіваємось, що робота закінчиться найближчим часом, і ми зможемо показати кліп.

Ви плануєте знімати ще кліпи?

Важко сказати. Я думаю, що у нашому наступному альбомі, який повільно створюється, будуть пісні, варті візуалізації. Зрештою, ми маємо людину (наш барабанщик), яка може похвалитися докторським званням у сфері візуальних мистецтв 🙂 У нас вже є деякі ідеї, які ми можемо використовувати. Я думаю, що ми будемо щось думати й робити взимку, адже новий альбом буде мати «морозний» характер.

Що надихає на написання такої музики? І хто у Jarun переважно пише музику?

Спочатку Jarun був створений як мій сольний проект, тож я є автором більшої частини музики. Коли ми стали повноформатним колективом, внесок інших членів групи трохи змінився, але зазвичай я готував більш-менш закінчені пісні, а потім ми грали їх разом на репетиції. Багато чого було створено під час джемів. Деякі наші найкращі ідеї народилися таким чином. Звісно, я залишаю політ для творчості іншим членам колективу. Я не нав’язую свої ідеї, ми завжди намагаємось знайти компроміс між нашими, іноді трохи різними, очікуваннями від майбутнього треку. Коли мова йде про натхнення, тут відповідь проста. Найбільше на мене впливає природа у всіх її проявах.

Цікава ваша думка, як музиканта: чи повинен гурт боротися за слухача? Або ж аудиторія сама підшукує собі музику до вподоби?

В останні роки ми опинилися у досить парадоксальній ситуації. Розвиток Інтернету та, насамперед, соціальних медіа призвів до того, що залучення потенційної аудиторії стало дуже простим (це в теорії). На практиці, на жаль, не так просто. Величезна кількість різної музики, котра потрапляє в Інтернет щодня, ускладнює вибір слухача. А оскільки більшість людей ліниві щодо цього, то, як правило, задовольняються тим, що є. Справді цікаві виконавці часто залишаються без уваги. І це не лише в музиці, а й у різних галузях мистецтва. У цій ситуації, на жаль, більшість творців змушені боротися за аудиторію.

Я все ще оптиміст, а може просто ідеаліст, адже вірю, що справжня, оригінальна музика завжди знайде свого слухача. Навіть якщо це буде досить вузька аудиторія. Насправді, у тому жанрі, що ми граємо, ось ця «елітарність» навіть є належною і бажаною.