Ols – Widma

Польский dark folk? Tak, oczywiście! – подумав ваш покірний слуга, беручись за написання рецензій на новий альбом ‘Widma’ від гурту Ols. Насправді слово «гурт» не зовсім доречно для опису цього музичного проєкту. У ньому лише одна людина (тут міг би бути референс на Burzum) – Anna Maria Oskierko, яка самостійно пише слова, музику, грає на музичних інструментах та аранжує.

Інтерес до проекту був викликаний, по-перше, моїм інтересом до folk музики в цілому (від Тінь Сонця та Blackmore’s Night до Faun, In Extremo, Cruachan), по-друге – нещодавніми потугами вивчити польську мову. Ну і не варто забувати і про той факт, що в останні роки dark folk отримав значну популярність серед металхедів за рахунок частого використання black metal елементів та появи таких гуртів як Myrkur, Heilung та Wardruna. В останньому у ролі вокаліста на початку виступав Gaahl з Gorgoroth.

‘Widma’ складається з дев’яти треків і є третім digital альбомом проекту Ols. Також Anna Maria має у своєму активі декілька різної степені мінімалізму та атмосферності кліпів – наприклад, на пісню “Starucha”.

Widma

Відкриває альбом ‘Widma’ однойменна пісня, і починає вона це з тихого завивання вітрів та меланхолійною лірикою про прихід зими. Власне, прихід зими та пов’язані з цим холод, смерть та певна безвихідь є центральними темами всього альбому. Після стихання першого треку починається аналогічно і другий – вже зазначена вище “Starucha”. Барабанні партії стають більш ритуально-ритмічними, більше чутно вокальні можливості пані Oskierko. Яскравішими стають слов’янські folk мотиви.

Далі слідують “Siostry”. Пісня продовжує тему приходу зими, проте вже у ракурсі циклічності життя і має, окрім безвиході, все ж і певну позитивну нотку – як у звучанні, так і у ліриці: за зимою прийде весна. Але вже наступний трек – “W Ciemny Las” – стрімко повертається у атмосферу печалі. Чутно крики якоїсь тварини, лірика починається з монотонного вступу. Dark folk та пісня «в темний ліс» – що тут ще пояснювати? Лунає знову і основна тематика альбому, «Тільки смерть – вічна і спокійна».

Але і це ще не пік «темної» сторони. По приходу в ліс нас зустрічає «Ziarenko» (Зернятко) та “Drzewa Dawno Zmarły” (Дерева Давно Померли). “Drzewa Dawno Zmarły” – ще один перехід від відносно оптимістичного та мелодичного звучання (як на жанр, звичайно) на першій пісні і монотонний напівшепіт та меланхолічне звучання на другому. “Drzewa Dawno Zmarły” – одна з найяскравіших пісень альбому, як за рахунок несподіваного вою/гроулу під кінець пісні, так і за рахунок значної кількості знайомих україномовній людині слів. Закривають логічну лінію та оповідь альбому треки “Ukojenie” та “Pod Lodem” (з долею необхідно змиритися), додаються тихі звуки піаніно та електрогітари. Дещо занадто оптимістично звучать останні пісні, але це вже справа смаку.

Хоча даний проект – той ще «ноунейм», останній альбом може викликати зацікавленість у пересічного металіста.За умови, що вам приносять задоволення доволі медитативні та часто меланхолійні настрої, характерні для dark folk’у. Хоча на фоні багатьох інших представників жанру Ols звучить в певному сенсі бадьоро і вплив того ж black metal доволі слабкий.

‘Widma’ вийшов 17-го квітня на Pagan Records.

Про ще один цікавий фолк-проект Myrkur читайте тут.