Tuska | Гельсінкі | 29.06-01.07.2018

29 червня стартує триденний метал-фестиваль Tuska, що проводиться щорічно в Гельсінкі. І якщо ви хоч раз глянули лайн-ап і зрозуміли, що маршрут з вашого міста на фестиваль не такий вже й складний і дорогий, ви, напевно, не відмовите собі у такому задоволенні.

Фестиваль починався швидше як локальний – з лайн-апом переважно сусідніх скандинавських країн. Однак, завдяки великій популярності виступаючих команд, з 1998 року Tuska розрослася до масштабного міжнародного заходу і тепер приваблює все більше і більше фанатів з інших країн. Концерти фестивалю проходять на трьох сценах – Radio Rock Stage, Helsinki Stage і Inferno Stage, причому виступи на перших двох – основних – сценах не перетинаються: все для нашої зручності!

Легендарний (для тих, хто в темі, звичайно) фестиваль святкує 20-річчя, а лайн-ап в цей раз підібрали такий, що вибрати тільки один день для відвідування не вийде: жанровий лаг між виступаючими командами все збільшується, і, напевно, захочеться послухати наживо всіх.

Так, на одній сцені виступлять і прогери Leprous, і блек-металісти Emperor, і легендарні Europe з альбомом ‘Walk The Earth’, що вийшов у кінці минулого року. Такий розкид жанрів дозволяє і охопити унікальну аудиторію кожної з груп, і залучити шанувальників відразу декількох команд і заманити їх на всі три дні фестивалю.

А тепер детальний розберемо головну частину лайн-апу. Присутність Leprous на метал-фестивалі Tuska, мабуть, настільки ж дивна, як і виглядало поєднання Agent Fresco, Saturnus і Anekdoten на рок-фестивалі в Вірменії. А на ділі вийшло досить органічно і, як виявилося, аудиторія у злих металістів і мелодійних прогерія частково збігається.

Arch Enemy в Україні були аж 4 роки тому – чим не привід скататися в Гельсінкі? Не кажучи вже про те, що відразу за ними на сусідній сцені виступлять Meshuggah – а скільки шанувальників катається в інші міста і країни на їхні концерти, можна тільки уявити. А закриють перший фестивальний день трешери Body Count – ось так почали хедлайнерів з прога, і закінчили трешем.

Для тих, хто п’ятницю працював, а під’їхав на фестиваль в суботу, все почнеться з місцевих команд – і серед них The 69 Eyes, про яких хоч і кажуть, що це для дівчаток, проте вони збирають завжди на своїх концертах досить багато представників обох статей. І для середини дня це найбільш підходяща досить легка і ненав’язлива досить музика, а вже потім вдарять блек-металісти Emperor. Чи не найбільший, але вже один з найулюбленіших проектів – супергурт Hallatar – виступить також на Tuska (для тих, хто призабув – проект заснований лідером Swallow The Sun Юхою Райвіо та заснований на віршах його покійної дівчини Алії Старбрідж). А концертів за межами рідної Фінляндії поки що точно не передбачається. Kreator і At The Gates вам, ясна річ, представляти не потрібно, тому досить лише натякнути на їх присутність в лайн-апі. А закриють концерт Gojira (які, втім, бували на Tuska два роки тому і, мабуть, особливо сподобалися публіці, раз їх поставили на закриття фінального дня).

Незважаючи на те, що в неділю вже хочеться роз’їжджатися по домівках і думати про майбутній робочий понеділок, та й фестивальний день стислий (з 14 до 22 години), доведеться все-таки залишитися: Ihsahn теж нечасто турить по інших країнах, а після вийдуть на сцену легендарні Europe (так-так, ті самі, але у них багато і інших чудових пісень), а наостанок виступлять Parkway Drive, які отримують на рідкість багато захоплених відгуків за своїми живими виступами.